نزدیک به چهار دهه است که پارتیشن‌های اداری وارد فضای کار در سراسر جهان شده‌اند. این قطعات تغییرات زیادی در متریال و طراحی شکل کلی خود داشته‌اند. در سال‌های اولیه طراحی و تولید پارتیشن اداری، استفاده از آنها بر مبنای ایجاد فضاهای خصوصی و کوچک برای هر کارمند بود. این فضاهای خصوصی اگرچه مزایای بسیاری داشتند؛ اما مشکلاتی را نیز پدید آوردند. اما پارتیشن‌های اداری به همین شکل محدود نشدند؛ و امروزه انواع مختلفی از آنها با کاربردها و مزایا و معایب متنوع، طراحی و تولید می‌شود. در این نوشته وب‌سایت مکعب گروپ شما را با پارتیشن اداری متحرک و مزایای آن آشنا می‌کنیم.

منظور از پارتیشن اداری متحرک چیست؟

ایده پارتیشن‌های اداری متحرک از همان پاراوان‌های چوبی قدیمی می‌آید. شاید شما هم در خانه یا محل کار خود از این پاراوان‌ها استفاده کرده باشید. پاراوان‌ها بیشتر جنبه تزیینی داشتند؛ اما پارتیشن‌های اداری متحرک با هدف ایجاد فضاهای متعدد در مساحتی کوچک طراحی شده‌اند. به زبان ساده پارتیشن اداری متحرک دارای قابلیت حرکت و تغییر مکان است. این قابلیت کمک می‌کند تا از آن بتوانید با اهداف مختلف بهره ببرید. البته متحرک بودن پارتیشن‌های اداری نقاط ضعفی نیز دارد. از جمله اینکه نمی‌توانید روی بعضی ویژگی مرتبط با پارتیشن اداری ثابت از جمله عایق صوتی بودن آنها حساب باز کنید. با ورود پارتیشن اداری متحرک تغییر اساسی در دکوراسیون اداری مدرن وارد شده است. همچنین بیشترین تطابق را اپن آفیس‌ها یا همان دفاتر اداری با پلان باز را دارند.

پارتیشن اداری چرخ دار

پارتیشن متحرک معمولا به وسیله چرخ‌هایی قابلیت حرکت روی سطح را دارد. همچنین این پارتیشن‌ها به طور معمول ارتفاع زیادی ندارند. این پارتیشن‌ها به طور معول از جنس فایبرگلس یا چوب‌های سبک هستند. برای تغییر کاربری یک فضای کاری در کمترین زمان ممکن بسیار راهگشا هستند. البته این پارتیشن‌ها برای عایق صوتی گزینه مناسبی به شمار نمی‌روند.

پارتیشن اداری ریلی

بعضی از آنها دارای ارتفاع کامل (تا سقف) هستند؛ اما طبیعتا در این شرایط قدرت مانور کمتری دارند. به عبارتی تنها می‌توانند در مسیرهای مشخص ریل‌گذاری شده حرکت کنند. در دفاتر اداری با پلان باز که گاهی نیاز به حریم خصوصی است، این پارتیشن‌ها بهترین کاربرد را دارند.

متریال به کار رفته در پارتیشن‌های اداری متحرک

استیل‌ و ملامین( MFC) از جمله متریال پرکابرد در پارتیشن‌های اداری پرکاربرد است. همچنین ام دی اف(MDF) و شیشه ( تک جداره و دو جداره) هم در این پارتیشن اداری کاربرد دارد.

مزایای پارتیشن اداری متحرک چیست؟

همان‌طور که از نام آن بر می‌آید؛ مزیت اصلی این نوع پارتیشن اداری، انعطاف‌پذیری و قابلیت حرکت و جمع و باز شدن آن است. امروزه بسیاری از شرکت‌ها، به‌خصوص شرکت‌های نوپا و استارتآپ‌ها، در فضاهای اشتراکی یا فضاهایی کوچک کار می‌کنند. در این فضاها بسیار مهم است که بتوان از یک محیط مشخص با اهداف مختلف بهره‌برداری کرد. به عنوان مثال در شرایطی کارمندان نیاز به محیطی آرام و خصوصی برای انجام کارهای فنی دارند؛ در حالی که در شرایط دیگر نیازمند برگزاری یک جلسه درون‌سازمانی در همان فضا هستند. در مثالی دیگر انجام بعضی کارها باید به صورت مشارکتی باشد؛ و ممکن است سر و صدای زیادی برای سایر کارمندان ایجاد کند. حل چنین تعارضاتی تنها با در اختیار داشتن یک فضای بزرگ و یا با بهره بردن از پارتیشن اداری متحرک ممکن است. این سبک از پارتیشن‌بندی کمک می‌کند تا بتوانید از فضای موجود استفاده‌های متعددی داشته باشید.

انتخاب پارتیشن بر اساس نوع کسب و کار

یکی دیگر از ویژگی‌های شرکت‌های امروزی، حضور کارمندهای پاره‌وقت یا کوتاه‌مدت است. ایجاد شرایط مساعد برای این کارکنان گاهی بسیار مشکل می‌شود. از سویی آنها دائمی نیستند و پس از مدتی می‌روند. در این شرایط هزینه انجام شده برای ایجاد فضای اختصاصی مدنظر از بین می‌رود. در حالت دیگر هم کارمندان پاره‌وقت تنها در ساعات یا روزهای مشخصی از هفته در دفتر کار حضور دارند. برای این گروه نیز نمی‌توان جای ثابتی را در نظر گرفت؛ چراکه در زمان غیبت آن فضا غیر قابل استفاده می‌شود. در این شرایط است که پارتیشن اداری منعطف کمک می‌کند تا فضایی اشتراکی را برای کوتاه‌مدت ایجاد کنید. در نهایت پارتیشن‌های اداری متحرک امکان ایجاد محیطی پویا و پر جنب‌وجوش را برای شما فراهم می‌کند. محیطی که با وجود رعایت نیازهای کارکنان مختلف، امکان کاربری‌های چندمنظوره را بنا بر نیاز شما ایجاد می‌نماید.

کاربری پارتیشن اداری

بعضی از این پراتیشن‌ها از انواع گلس‌ها تولید می‌شوند که کاربری بورد را هم دارند. به راحتی می‌توانید یادداشت‌ها روزانه و مهم کاری را بر روی این قسمت‌ها بچسبانید، تا از فراموش کردن این نکات جلوگیری کنید. یکی از مزایای مهم این قطعات این است که فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند.

نتیجه‌گیری

پارتیشن اداری متحرک در سال‌های اخیر بسیار محبوب و فراگیر شده است. نکته بسیار مهم در استفاده از این پاتریشن‌ها دوام بالای آن است. این لوازم اداری به علت استفاده هر روزه و کاربریشان باید از متریال‌های مقاوم انتخاب شوند. ممکن است در ابتدا هزینه خرید و نصب این قطعات مقرون به صرفه به نظر نرسد. اما در طولاین مدت و روند سال‌های کاری متوجه هزینه این کار خواهید شد.