ممکن است شغل شما ایجاب کند که بدون مراجعه حضوری به دفاتر اداری با دورکاری فعالیت خود را پیش ببرید. با طراحی هوم آفیس (Home Office) در منزل خود به سادگی قادر خواهید بود تا فضای کاری را به داخل خانه بیاورید.

طی چند سال اخیر، بخصوص در سال گذشته شرایط زندگی و کاری بطور کل دچار تغییر شده است. موضوعی که بیش از هر چیزی در طراحی داخلی پدیدار گشته، هوم آفیس یا همان دفترهای کار خانگی می‌باشد. یک پدیده نوظهور در دکوراسیون داخلی منازل که با اختصاص دادن بخشی از فضای داخلی خانه به آن، خواهید توانست در آرامش و راحتی ساعت‌هایی را مشغول انجام کارتان باشید.

اما ایجاد و طراحی یک هوم آفیس مدرن که در عین زیبایی و کارآمد بودن نیاز است تا در هماهنگی با کل دکوراسیون داخلی منزل باشد. مستلزم ایده‌یابی، رعایت نکات و اصول طراحی اتاق کار می‌باشد. این نکات همه آن چیزی است که گروه مکعب تلاش کرده، با ارائه آن در این مقاله بر حسب نوع فعالیت، شما را به موردپسندترین هوم آفیس مد نظرتان برساند. چرا که اهمیت طراحی هوم آفیس اگر بیشتر از طراحی فضای اداری نباشد؛ مطمئن باشید کمتر از آن نیز نخواهد بود. کار در منزل به گونه‌ای است که امکان دارد هر لحظه حواستان به چیز دیگر مشغول شود.

به همین دلیل نیاز به تعبیه و طراحی فضایی دارد که به همان اندازه‌ی فعالیت در محیط اداری، روحیه و انگیزه کاری را به شما بازگرداند. با خواندن این مقاله تا انتها، با درک این موضوع و نحوه دستیابی به ایده‌هایی مدرن برای طراحی هوم آفیس آشنا می‌شوید. پس همراه‌ ما باشید.

با مفهوم طراحی هوم آفیس بیشتر آشنا شوید!

در عصر حاضری که زندگیمان متاثر از فضای مجازی و دنیای مدرن شکل گرفته است، پیشبرد فعالیت‌های کاری از خانه، به امری کاملا متداول تبدیل شده است. چیزی ‌که شاید تا چند سال اخیر کاملا ناشناخته بود و مورد توجه کمتر کسی قرار می‌گرفت. همه اینها به رایج شدن مفهوم طراحی هوم آفیس در طراحی داخلی مربوط می‌شود. بخشی از دیزاین فضای داخلی منزل که در نظر گرفتن یک مکان مناسب اولین قدم برای ایجاد چنین فضایی می‌باشد. پس مهم است فضایی که انتخاب می‌کنید علاوه بر القای حس و حال خوشایند، ذهن شما را از هر آنچه که در محیط خانه به خود مشغول می‌کند، دور نگه دارد. طوری که‌ حس حضور در خانه و کار کردن را در شما کاهش دهد و با تمرکز بیشتری به ‌کارتان ادامه دهید.

اما لازمه داشتن یک هوم آفیس مدرن، جدا از انتخاب فضایی دنج و به دور از تشویش، طراحی به شیوه کاملا درست و اصولی می‌باشد. این طراحی در فضاهای چالش برانگیز (فضاهایی با ابعاد بسیار محدود و یا فضاهایی با وسعت بزرگ) است اهمیت خود را برای کاربران آشکار می‌کند.

لذا برای کسانی که در منزلشان کار می‌کنند و خواستار اجرای ایده‌هایی مدرن در طراحی هوم آفیس خود هستند. نکات کاربردی عنوان شده در ادامه کمک شایانی به آنها می‌نماید.

نکات کاربردی برای طراحی هوم آفیس مدرن و زیبا

همیشه راهکارهایی وجود دارد تا طراحی هوم آفیس را به بهترین شکل ممکن جلو ببرید. هر فضای کاری جدا از بحثی که به فعالیت‌های روزانه مرتبط می‌شود، نیاز دارد تا با طراحی اصولی و تا حدودی مقرون به صرفه ایجاد شود. همچنین ضمن تاثیر گذاشتن بر عملکرد و پیشرفت کاری، انرژی ‌بخش روحیه شما در حین کار نیز شود. چند نمونه از این راهکارها و ایده‌های مدرنی که برای دستیابی به طراحی هوم آفیس مثمر ثمرند در زیر عنوان شده‌اند.

۱-انتخاب بهترین بخش خانه برای طراحی هوم آفیس

در سطور بالا گفته شد که موقعیت مکانی که برای انجام فعالیت کاری روزانه خود انتخای می‌کنید، با اهمیت است. در ابتدا باید این محیط را انتخاب کنبد، تا بتوانید بر حسب آن دیگر مراحل را پیش ببرید. اما اینکه این موقعیت را در کدام قسمت خانه خود در نظر بگیرید، جای بحث دارد. اگر دنج‌ترین و آرامش بخش‌ترین نقطه از فضای خانه را به اتاق کار خانگی خود اختصاص دهید، بدون شک با گذشت زمان تاثیر آن را بر روند کاری خود می‌بینید.  فراموش نکنید که موقعیت مکانی انتخابی، وسعت کافی را برای تعبیه مبلمان و دیگر لوازم کاری داشته باشد. فضاهای کوچک به راحتی با آشفتگی حاصل از کمبود جا مواجه نشوید.

۲-ایجاد نورپردازی کافی و متناسب با فضای کار

همیشه گفته‌ایم که نورپردازی حرف اول را در طراحی محیط‌های کاری می‌زند. حال چه در فضاهای کار اداری و چه در فضاهای کار خانگی از اهمیت این نکته کم نمی‌شود. مطمئنا کار در فضایی با نور کم، در دراز مدت از انرژی شما برای ادامه کار می‌کاهد. علاوه بر این به مرور اثرات منفی هم بر روی چشمان و بازده کارتان می‌گذارد. پس استفاده از نورپردازی کافی و اصولی، آن هم تا حد ممکن نور طبیعی، از الزامات اصلی طراحی هوم آفیس می‌باشد. چه چیزی بهتر از یک پنجره‌ی وسیع، که در طول روز بازتاب‌ کننده نور طبیعی خورشید به داخل اتاق می‌شود، در هوم آفیس‌تان قرار داشته باشد. در غیر این صورت، با کمک منابع نور مصنوعی و به طبع لوسترها و چراغ‌های مدرن، نورپردازی کافی اتاق کار خانگی خود را تامین نمایید.

 

۳-استفاده از رنگ آمیزی درست برای افزایش بهره‌وری

توجه به معنای هوم آفیس (اتاق کار خانگی) و حضور آن به‌ عنوان بخشی از فضای خانه می‌باشد. این امر از جمله دلایلی است که سبب شده طراحی این فضا به طور کامل در ارتباط و هماهنگی با دیگر قسمت‌های خانه صورت بگیرد. بخصوص که اگر اتاق کارتان تنها از طریق پارتیشن از دیگر نواحی خانه جدا شده باشد.

رنگ نقش مهمی در هماهنگ‌سازی هر بخش و در نهایت افزایش بهره وری بیشتر در فرآیند کاری دارد. با انتخاب درست رنگ برای فضای کار خود، حفظ هارمونی بین قسمت‌های مختلف را به وجود آورید. همچنین باعث افزایش روحیه کاری، قدم در راه موفقیت شغلی خود می‌گذارید. چنانچه به دنبال سبکی مدرن در دکوراسیون هوم آفیس خود هستید و به این سبک علاقمند هستید. اولویت انتخاب رنگ را بر پایه تناژ رنگ روشن و عموما سفید و طوسی قرار دهید.

۴-انتخاب مبلمان مدرن و مناسب

اتاق کار با مبلمان، میز و صندلی مناسب برای کار است که شکل می‌گیرد. چرا که همیشه این توجه به راحتی و آرامش شما کارکنان است که باید در صدر توجهات قرار گیرد. این شما هستید که باید ساعت‌های طولانی مدت را بر روی صندلی و پشت میز سپری کنید. پس مهم است که میز و صندلی که برای کار انتخاب می‌کنید، کاملا استاندارد و مناسب فعالیت کاریتان باشد. این موضوع همان طور که در فضاهای کار اداری کاملا رعایت می‌شود، باید در فضاهای کار خانگی نیز بسیار مورد توجه قرار بگیرند. به همین منظور، انتخاب صندلی انعطاف پذیر مطابق با استانداردهای ارگونومیک و متناسب با ابعاد و اندازه میز و فضای اتاق، نکته‌ی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

فقط با توجه به طراحی مدرنی که برای هوم آفیس خود در نظر گرفته‌اید، به یاد داشته باشید که میز و صندلی مورد پسند، باید ویژگی‌هایی داشته باشد. جدا از ایده‌آل‌های زیبایی و متناسب با دکوراسیون مدرن، از تمامی استانداردهای لازم برای فعالیت کاری نیز برخوردار باشد.

به طور مثال ویژگی ارگونومیک انجام وظایف کاری شما را با سهولت بیشتری شکل می‌دهد. توجه داشته باشید که انجام کار حتی از خانه مستلزم نشستن طولانی مدت پشت میز کار است. پس سعی کنید میز و صندلی دفتر کار خانگیتان از بالاترین استانداردهای ارگونومیک برخوردار باشد.

۵-استفاده بهینه از فضای کار

در سبک زندگی‌ آپارتمان‌نشینی معمولا فضای خانه در متراژهای متوسطی طراحی و ساخته شده‌اند. شاید تنها وسعت کمی از فضا به اتاق کار خانگی اختصاص پیدا کند. طراحی داخلی مدرن هوم آفیس، بر استفاده از فضاها به صورت بهینه بسیار مورد اهمیت است. بهینه سازی فضای اتاق کار، باعث می‌شود  از تمامی فضاها استفاده کارآمد و اصولی داشته باشید. یکی از راه‌های استفاده از حداکثر فضاها و حفظ نظم در فضا استفاده از طبقه‌بندی‌های دیواری و یا شلف باشد. پس بدون نگرانی به محدود بودن فضای کار خانگی خود، وسایل مورد نیازتان را به زیبایی چیدمان کنید.

قطعا استفاده از قفسه‌های دیواری و یا شلف‌ها برای تعبیه اکسسوری‌های مدرن تاثیرگذار است. قرار دادن گل و گیاه مورد علاقه و… گزینه مناسبی برای مدرن ساختن و زیبایی بخشیدن به ظاهر هوم آفیس شما می‌باشند. در کنار این، نصب چند قاب عکس از تصاویر دلخواهتان و تماشای آنها در طول کار نیز حس و حال خوبی را در شما نمایان می‌کند.

سخن آخر

 امیدواریم که تمامی این راهکارها و ایده‌یابی‌ها، برای ایجاد یک هوم آفیس مدرن مفید واقع شده باشد. ما همواره خواستار پیشرفت و موفقیت در زمینه کسب و کارتان هستیم. با راهنمایی گرفتن از طراحان، خواهید توانست با سرعت بیشتر و تخصص بهتر، نسبت به طراحی اصولی هوم آفیس خود اقدام کنید. یقینا اتاق کار در موفقیت کاری شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها