کار کردن در هر تخصصی نیاز به تمرکز و آرامش دارد. زمانی که مشغول به انجام ساده‌ترین کارهایی که حکم روتین برای شما دارند، باشید ذهنتان به سمت صداهای اطراف به صورت ناخداگاه جذب می‌شود. گاهی این صداها به صورت نامنظم به گوش ما می‌رسد و باعث آزار ما می‌شود. برای ایجاد آرامش در فضاهای اداری علاوه بر استفاده از پارتیشن اداری، روش‌های مختلفی را انجام می‌دهند. یکی از این راه‌ها پوشش صدا برای اتاق‌های مختلف است.

سر و صداهای مختلفی ممکن است در محل کار شما را آزار بدهد. صداهای دستگاه‌های مختلف مانند فن دستگاه‌های خراب، پرینترها، باز و بسته شدن درها، تلفن صحبت کردن کارکنان و … همگی عامل سر و صداهای مزاحم برای ماست. برای حذف این صداها در ساد‌ه‌ترین حال ممکن می‌توان هندزفری یا هدست خود را درآورده و دست به دامان برنامه پخش موسیقی خود شویم. اما استفاده بیش از حد از این وسایل آسیب جدی به شنوایی ما می‌زند. بنابراین این روش تنها برای چند ساعت در روز چاره درد ما می‌شود. باید فکر اساسی‌تری داشت.

حفظ حریم خصوصی

حفظ حریم خصوصی در محیط کار موضوع بسیار مهمی برای پیشرفت کارمندان است. در صورتی که این افراد حس امنیت نداشته باشند برای رسیدن به اهداف سازمانی شما تلاشی نمی‌کنند. اگر بخواهیم مثال واضحی بزنیم باید به قسمت فروش هر شرکت اشاره کنیم. این تیم برای کار خود نیاز دارند دائما از راه تلفن در تماس با شرکای تجاری یا مشتریان خود باشند. جلسات تنظیم کنند و محصول خود را معرفی و تبلیغ کنند. تصور کنید تمامی افراد این تیم در حال صحبت با تلفن باشند؛ هرج و مرج شکل گرفته باعث آزار کارمندان دیگر می‌شود.

در ادامه مقاله راهکارهای مفیدتری برای داشتن آرامش در محل کار به شما می‌گوییم. آسایش در محل کار باعث ایجاد بهره‌وری در فضای شرکت شما می‌شود. پس بهتر است این آسایش را از کارمندان خود دریغ نکنید.

 

استفاده از دیوارهای آکوستیک برای پوشش صدا

در دنیای دکوراسیون اداری، دیوارهایی تولید و ساخته می‌شوند که از عبور امواج صوتی جلوگیری می‌کنند. برای داشتن یک دیوار آکوستیک لازم نیست دست به تخریب بزنید هزینه زیادی به وجود آورید. فوم‌های آکوستیک به راحتی بر روی دیوارهای شرکت شما نصب می‌شوند. فوم‌های آکوستیک مدل‌های متنوعی دارند. متداول‌ترین آن به شکل شانه تخم مرغی است که در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند. با این دیوارها ارتعاش صدا شکسته می‌شود و از آن عبور نمی‌کند. اهمیت این موضوع تنها برای فضاهای پر سر و صدا نیست. برخی از اتاق‌ها به دلیل اهمیت صحبت‌ها و تصمیم‌هایی که در آن گرفته می‌شود لازم است ویژگی عایق صدا را داشته باشد. برای مثال اتاق جلسات یکی از مکان‌های مهم در هر شرکتی است که لازم می‌دانیم برای جلوگیری از افشای راز هر شرکت از دیوارپوش‌های آکوستیک استفاده کنیم.

 

انتخاب فضا برای شغل‌های مختلف

یکی از موضوعات مهم برای هر شرکت دقت در انتخاب فضای مناسب برای هر شغل و حرفه است. این موضوع انکار کردنی نیست که برخی از عناوین شغلی نیاز به سکوت بیشتری دارند. حسابدارها به دلیل حساسیتی که در کار خود دارند باید با تمام حواس خود حسابرسی‌های شرکت را انجام دهند تا رقمی کم یا زیاد نشود. این دقت نیازمند فضای مطلوب برای انجام کار است. یکی از ویژگی‌های مهم برای بهبود کار این افراد ایجاد فضای آرام است. علاوه بر این موضوع، به دلیل امنیتی بودن اطلاعات بهتر است اهمیت ویژه‌تری به این مکان بدهیم و پوشش صدا را برای آن ایجاد کنیم.

در صورتی که این مرحله را با دقت انجام دهیم ممکن است در پرداخت هزینه‌ها صرفه جویی زیادی داشته باشیم. برای مثال اتاق کارمندانی که نیاز به همفکری و صحبت بیشتری دارند را از اتاق دیگر کارمندان دور کنید. در صورتی که امکان چنین کاری را نداشتید و فضای شما محدود باشد، می‌توانید اتاق افرادی که به سکوت بیشتری نیاز دارند را آکوستیک کنید.

اتاق جلسات آکوستیک

اتاق کنفرانس یا اتاق جلسات در یک فضای اداری نیاز به ایجاد فضای خصوصی‌تری دارد. ممکن است بخواهید جلساتی محرمانه و خصوصی با شرکای و یا مشتریان خود داشته باشید. یک اتاق کنفرانس آکوستیک بیشترین بهره وری را برای شما خواهد داشت. همچنین عایق صدای این بخش باید به نحوی باشد که کمترین میزان آلودگی صوتی را برای افرادی که خارج از جلسه حضور دارند را داشته باشد.

فضایی استراحت آکوستیک

در دکوارسیون اداری مدرن فضایی برای ساعات استراحت کارکنان در نظر گرفته می‌شود. این فضا علاوه بر طراحی خلاقانه و زیبا نیاز به پوشش عایق صدا دارد. یک زمان استراحت کوتاه در افزایش سطح انرژی برای ساعات پایانی کاری بسیار مفید است. همچنین از فضای استراحت آکوستیک می‌توان برای برقراری تماس‌های تلفنی استفاده کرد. در محیط‌های کاری اشتراکی در طی روز افراد نیاز پیدا می‌کنند تا تماس‌های تلفنی شخصی داشته باشند. اتاق استراحت آکوستیک این ویژگی را در اختیار افراد می‌گذارد.

‍نتیجه گیری

تغییر دکوارسیون اداری نیاز به دانش و اطلاعات کافی دارد. زیرا انتخاب‌های اشتباه باعث افزایش هزینه‌های شما می‌شود. برای ایجاد تغییرات مثبت همگام با محیط کاریتان با مشاوران گروه دکوراسیون مکعب ارتباط برقرار کنید.