انواع خطرات محیط کار

ایمنی در محل کار باید جزو اولویت‌های شما باشد. بهتر است از انواع خطرات محیط کار خود آگاهی داشته باشید تا با آرامش بهتری فعالیت‌های کاری خود را انجام دهید. انواع این خطرات می‌تواند با آسیب‌های جسمی، روحی و روانی، آلودگی‌های محیط کار، مسائل بهداشتی مرتبط باشد. گاهی اوقات حتی نامناسب بودن میز اداری هم می‌تواند آسیب‌های جسمی به شما وارد کند. در ادامه در این باره توضیحات بیشتری می‌دهیم.

آسیب‌های چشمی

این دسته از آسیب‌ها با کارمندان همراه است. آسیب‌های چشمی از طریق خیره شده به صفحه نمایشگر اتفاق می‌افتد. روزانه ممکن است حدود ۸ ساعت برای تکمیل کردن کارهای خود با سیستم‌های رایانه‌ای کار کنید. بهتر است از یک نمایشگر استاندارد استفاده کنید. در صورتی که صفحه نمایشگر سیستم شما استاندارد کافی را ندارد، آن را به مدیریت بخش خود اعلام کنید تا در اسرع وقت برای تعویض آن اقدام کنند. اما کارهایی را هم خودتان می‌توانید برای جلوگیری از خطرات محیط کار انجام دهید. برای مثال فاصله خود را از مانیتور در حد استاندارد نگه دارید. صفحه مانیتور شما نباید از دید مستقیم شما پایین‌تر باشد. می‌توانید برای تنظیم ارتفاع ابتدا صندلی خود را تنظیم کنید و اگر باز هم مانیتور پایین‌تر بود، برای زیر آن یک پایه خریداری کنید.

آسیب‌های ستون فقرات ناشی از صندلی نامناسب

گاهی وقت‌ها آسیب‌های جسمانی به دست خودمان رقم می‌خورد. به این صورت که حتی ممکن است مبلمان اداری ارگونومیک هم در اختیار داشته باشیم، اما با طریقه صحیح نشستن ناآشنا باشیم. با این غفلت، آسیب‌های جبران ناپذیری به ستون فقرات خود وارد می‌کنیم. اما گاهی هم این آسیب‌ها به دلیل شرایط محیطی است. زمانی که به عنوان کارفرما، وسایل استاندارد برای نیروی کار تهیه نکنیم، باید منتظر پیامدهای آن باشیم. این اتفاق به مرور زمان خستگی جسمانی کارمندان را بیشتر می‌کند و از بازدهی آنان می‌کاهد. یک صندلی ارگونومیک برای آنان تهیه کنید و آموزش‌های لازم را برای تنظیم آن مطابق با قد خود و فاصله میز داشته باشید.

انواع خطرات محیط کار

آتش سوزی

برخی از مشاغل ملزم به نگهداری مواد اشتعال‌زا هستند. این مواد در اثر زیاد شدن دما می‌توانند به راحتی آتش بگیرند. در صورتی که انباری از این مواد در کارگاه یا محل کار خود دارید، سعی کنید شرایطی را فراهم کنید که آن‌ها در دمای کمتری نگهداری شوند. برای جلوگیری از خطرات محیط کار در فضاهای مورد نیاز چند کپسول آتش‌نشانی قرار داده و طریقه استفاده از آن را به همکاران بخش توضیح دهید. همچنین روشن کردن سیگار و شمع را در این اماکن ممنوع کنید. می‌توانید یک تابلو جلوی درب این اماکن نصب کنید تا افراد دیگر هم از این موضوع باخبر شوند.

انواع خطرات محیط کار

استرس در فضای کار

استرس فضای کاری در صورتی که به صورت دائمی باشد، به مرور سیستم ایمنی بدن کارمندان را ضعیف می‌کنند. آن‌ها پس از مدتی دچار بیماری‌های مختلفی می‌شوند به طوری که دیگر قادر به همکاری با شما نیستند. اگر می‌خواهید نیروی کار خود را حفظ کنید، شرایط را برای روحیه و آرامش آنان در فضای کاری برقرار کنید. بخشی از استرس‌ها به کمک گیاهان کاهش می‌یابد. در قسمت‌های مختلف شرکت، انواع گلدان‌های زیبا را قرار دهید. گیاهان انرژی مثبت زیادی دارند که حتی با نگاه به آن‌ها می‌توانید انرژی آن را دریافت کنید.

انواع خطرات محیط کار

سلامت در محیط کار مهم‌ترین نیاز یکی فرد است. با برقراری امنیت جانی و روحی برای کارمندان خود، حس رضایت و امید را در آن‌ها ایجاد می‌کنید. یک موسیقی آرام در فضای شرکت با صدای ملایم پخش کنید. موسیقی معجزه می‌کند. تا حد امکان از ورود صداهای دیگر به دیگر اتاق‌ها جلوگیری کنید. برای اتاق‌های جلسه می‌توانید از دیوارهای آکوستیک استفاده کنید تا هم مانع از بیرون رفتن صدا شوید و هم حریم جلسه و اطلاعات آن را حفظ کنید. زمانی که فضا در محیط کار آرام باشد، کارمندان استرس کاری خود را بهتر کنترل و مدیریت می‌کنند. کافی است کمی به این موضوع دقت کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها