بهترین شکل چیدمان میز و صندلی در کلاس

چیدمان میز و صندلی در کلاس به اندازه برنامه درسی و هفتگی حائز اهمیت است. ما در این مقاله از مجله‌ مکعب قصد داریم به بررسی کامل بهترین شکل چیدمان میز و صندلی متناسب با سبک تدریس، خلق و خو دانش‌آموزان و فضای کلاس درس بپردازیم.
همانطور که مدیران و معلمان ساعات زیادی را صرف تنظیم برنامه درسی دانش آموزان می‌کنند و در اینترنت جست و جو می‌کنند تا طرح‌های درسی خلاقانه را بیابند، برای چیدمان کلاس نیز باید وقت بگذارند. زمانی که چیدمان کلاس شما با سبک تدریس شما، دانش آموزان، فضا و میز و صندلی که با آن کار می‌کنید هماهنگ باشد، مزایای بی شماری برای شما و دانش آموزان به همراه دارد. عوامل زیادی در تعیین موثرترین چیدمان صندلی کلاس تاثیر گذار است وبهتر است با توجه به تغییر روزانه، در چیدمان کلاس درس انعطاف پذیرتر عمل کنید.

بهترین شکل چیدمان میز و صندلی در کلاس

عوامل مؤثر در چیدمان میز و صندلی در کلاس

اندازه و شکل کلاس درس

یکی از عوامل مؤثر و مهم در چیدمان میز و صندلی، اندازه و شکل کلاس درس است. شما باید با توجه به اندازه کلاس درس، نوع چیدمان را تعیین کنید. زیرا اجرا برخی از انواع چیدمان‌ها ممکن است در کلاس شما امکان‌پذیر نباشد. همچنین شما باید مواردی نظیر تیرک، ستون‌ها و سایر وسایلی که قابلیت جابجایی ندارند را نیز در نظر بگیرید و آن‌ها را در اولویت تعیین نوع چیدمان قرار دهید. برای بسیاری از معلمان، تخته سیاه یا تخته سفید مرکز اصلی تمرکز بر روی تدریس و آموزش است. شما باید مطمئن شوید با چیدمانی که شما در نظر گرفته‌اید دانش‌آموزان به راحتی می‌توانند تخته را ببینند.

حواس پرتی

شناسایی و کاهش عوامل حواس‌پرتی احتمالی به ساده‌سازی دروس و افزایش بهره‌وری کلاس کمک می‌کند. امکاناتی مانند پنجره‌های مشرف به زمین بازی، لابی‌ها و راهرو‌های شلوغ اطراف، فواره‌های آب یا حتی یکی از همکلاسی‌ها که قصد دارد از مداد تراش استفاده کند، می‌توانند به راحتی توجه دانش‌آموزان مبتلا به اختلال حواس را پرت کنند. شما باید سعی کنید این عوامل حواس پرتی را از دید دانش‌آموزان خود دور نگه دارید.

سن و اندازه دانش‌آموز

هنگام چیدمان کلاس درس باید به سن و اندازه دانش‌آموزان دقت کنید و متناسب با این‌ها بهترین چیدمان را در نظر بگیرید. مثلاً شما باید دانش‌آموزان با قد بلند را در نظر بگیرید و جایگاه آن‌ها را به نحوی تعیین کنید که مانع دید افراد با قد کوتاهتر نشوند. سن و سطح بلوغ دانش‌آموزان شما نیز می‌تواند مانع انتخاب چیدمان خاصی شود. پس هنگام انتخاب نوع چیدمان حتماً به این موارد دقت کنید و اگر در کلاس شما دانش‌آموزانی با شرایط خاص حضور دارند، حتماً به آن‌ها نیز توجه کنید.

بهترین شکل چیدمان میز و صندلی در کلاس

سبک و اهداف تدریس

سبک تدریس و در کل هدف از تدریس هم از عوامل مهم تعیین نوع چیدمان است که برخلاف مواردی که اشاره کردیم، کاملاً مطابق اختیار شماست. ترتیب صندلی و میز در کلاس درس باید به نحوی باشد که به افزایش میزان بهره وری در سبک آموزشی شما کمک کند.
اولین سؤالی که باید در این زمینه از خود بپرسید این است که در سبک آموزشی شما چه کسی کانون توجه کلاس است؟ مدرس یا دانش‌آموزان؟
کلاس معلم محور: اگر قرار است معلم در کلاس محور سخنرانی و ارائه باشد، از چیدمانی استفاده کنید که همه دانش‌آموزان بتوانند شما و سخنرانیتان را ببینند.
کلاس دانش‌آموز محور: در این نوع از کلاس‌ها، بحث بین دانش‌آموز و کار گروهی بسیار مهم است. شما باید چیدمانی پیدا کنید که دانش‌آموزان را به تعامل و همکاری با یکدیگر تشویق کند.
هر دو: بسیاری از مربیان به این باور پایبند هستند که یک آموزش متعادل، ترکیبی سالم از ارائه‌های معلم محور و بحث‌ها و کار گروهی بین دانش‌آموزان است. در این نوع از آموزش شما باید به دنبال چیدمانی انعطاف‌پذیر و کاربردی باشید.

اهداف یادگیری

دانش: در این سبک از تدریس دانش‌آموزان محتوای درس را یاد می‌گیرند و درک می‌کنند. در این روش شما باید از چیدمانی استفاده کنید که از فعالیت مستقل و فردی دانش‌آموزان پشتیبانی می‌کند و بر تمرکز بر محتوا تأکید دارد.
رشد مهارت: دانش‌آموزان در طول این دوره مجموعه خاصی از مهارت‌ها را توسعه می‌دهند. برای مهارت‌هایی که بر همکاری، ارتباط، کار گروهی، تفکر و غیره تکیه دارند، طرح‌هایی که کار گروهی و بحث را تشویق می‌کنند ترجیح داده می‌شوند.
برای یادگیری مهارت‌هایی که نیاز به استقلال فردی دارند مانند تجزیه و تحلیل، گوش دادن و… بهتر است از چیدمانی استفاده کنید که این استقلال فکری و فردی را به دانش‌آموزان بدهد و بتواند میزان اختلال در تمرکز و حواس پرتی را به حداقل برساند.

ملاحظات و دستورالعمل‌های کرونا برای مدارس

فاصله‌گذاری اجتماعی در کلاس‌های درس

با توجه به شیب نزولی کرونا در ایران و سراسر جهان تعدادی از مدارس، کلاس‌های حضوری خود را دوباره شروع کرده‌اند و برخی دیگر نیز تعدادی از روز‌های هفته را آموزش حضوری و بقیه روز‌های هفته را کلاس آنلاین دارند. تأمین ایمنی دانش‌آموزان و کارمندان به طور یکسان، بسیار مهم است و باید در مدارس فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود. فاصله اجتماعی به حفظ و ایجاد یک محیط سالم کمک می‌کند. به همین دلیل شما باید تغییرات در شیوه چیدمان کلاس را مطابق با اهداف فاصله اجتماعی انتخاب کنید.

بهترین شکل چیدمان میز و صندلی در کلاس

رایج ترین چیدمان میز و صندلی در کلاس درس

چیدمان سطری یا ستونی

چیدمان سطری یا ستونی یکی از رایج‌ترین چیدمان‌ها در کلاس درس است. این نوع چیدمان حول آموزش و ارائه‌های معلم محور می‌چرخد و دانش‌آموزان بیشتر بر روی درس و تکالیف مستقل متمرکز هستند. در چیدمان ستونی احتمال تقلب بین دانش‌آموزان کمتر است. این چیدمان برای کلاس درس با هر سایزی مناسب است ولی باید در نظر داشته باشید که در کلاس‌های بزرگتر ممکن است که دانش‌آموزانی که در ردیف‌های عقب‌تر می‌نشینند نتوانند به درستی تمرکز کنند و به تدریس مدرس گوش دهند.

چیدمان نعل اسبی یا U شکل

این نوع از چیدمان که به چیدمان نعل اسبی یا یو شکل معروف است، می‌تواند از تعامل میان دانش‌آموزان و تعامل میان دانش‌آموز و معلم به درستی پشتیبانی کند. در این چیدمان معلم می‌تواند از تمامی دانش‌آموزان به یک میزان حمایت کند. چیدمان یو شکل کاملاً برای کلاس‌هایی با اهدافی نظیر بحث گروهی و ارائه کلاسی مناسب است.

بهترین شکل چیدمان میز و صندلی در کلاس

چیدمان خوشه‌ای

چیدمان خوشه‌ای به ارتقای تعامل میان دانش‌آموزان کمک می‌کند. در این نوع از آموزش دانش‌آموزان به توسعه مهارت‌هایی نظیر ارتباط، حل مسأله، همکاری و… می‌پردازند. چیدمانی به فرم خوشه محیطی امن و راحت را برای دانش‌آموزان برای به اشتراک گذاشتن‌ایده‌ها ارائه می‌دهد. نقطه ضعف این چیدمان، احتمال ایجاد سر و صدا و حواس پرتی دانش‌آموزان است.

چیدمان باندی (Runway)

این نوع چیدمان در دو ردیف اجرا می‌شود و برای کلاس‌های کوچک بسیار مناسب است. در چیدمان باندی معلم مرکز توجه است و آموزش از روبرو انجام می‌شود. این طرح برای بحث کلاسی، گفتگو و کلاس های مبتنی بر سخنرانی و ارائه عالی است.

چیدمان استادیوم (Stadium)

چیدمان به فرم استادیوم در چند ردیف مورب صورت می‌گیرد و مانند چیدمان Runway برای کلاس‌های معلم محور بسیار مناسب است. در این چیدمان نیز آموزش از روبرو صورت می‌گیرد و دانش‌آموزان با تمرکزی مناسب شنونده هستند.

چیدمان ترکیبی

چیدمان ترکیبی برای کلاس‌هایی با دانش‌آموزان با سطوح مختلف یادگیری، روش‌های یادگیری متفاوت و مسائل رفتاری عالی است. در این نوع از چیدمان شما می‌توانید هر چیدمانی که با نیاز‌های شما و توانایی‌های دانش‌آموزانتان مطابقت دارد را به بهترین نحو اجرا کنید. به عنوان مثال شما می‌توانید بخشی از کلاس درس را برای دانش‌آموزان که مایل به یادگیری دروس به صورت فردی و مستقل هستند بچینید و بخش دیگر را به دانش‌آموزانی اختصاص دهید که به کار‌های گروهی و اشتراکی علاقه بیشتری دارند.

نکته پایانی

ما در این مقاله از مجله مکعب به بررسی کامل چیدمان میز و صندلی در کلاس و معرفی چیدمان‌های کاربردی پرداختیم. چیدمان کلاس تاثیر بسزایی در فرآیند آموزشی و بهره وری کلاس درس دارد. اگر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید با کارشناس مکعب در میان بگذارید. گروه طراحی دکوراسیون داخلی مکعب در زمینه طراحی فضاهای اداری فعالیت می‌کند. همچنین شما می‌توانید از خدمات دیگر مکعب نظیر طراحی و مشاوره رایگان، طراحی و تولید محصولات متناسب با فضاهای مختلف نیز استفاده کنید. هدف گروه مکعب ارائه بهترین خدمات با مناسب‌ترین قیمت هاست.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اکسسوری های ضروری هم افیس

اکسسوری‌های ضروری هم افیس

قبل از همه‌گیری کرونا، همه ما شغلی با ساعت و مکان ثابت در اداره‌ای داشتیم که امکانات اداری بطور کامل در اختیارمان بود. میز و