گل و گیاه جزء زیباترین عناصر تزئینی محیط کار و منزل هستند که از علاوه‌بر افزایش جذابیت دکوراسیون، فواید دیگری مانند تصفیه هوا و … نیز دارند. این دکوری‌های طبیعی و زیبا، به محیطتان جان می‌بخشند و باعث افزایش انرژی کارمندان حین کار می‌شوند. 

کافیست همین‌حالا برای چند لحظه به یک گل طبیعی نگاه کنید تا متوجه شوید مقدار زیادی از استرس‌ها و نگرانی‌هایتان کمتر می‌شود و احساس خوب بیشتری به‌دست می‌آورید. گل‌ها به شما در به‌وجودآوردن محیطی شاد و سرزنده کمک می‌کنند و تمام نگرانی‌ها، افسردگی‌ها یا دل‌آشوبی‌هایی را که مانع تمرکز در کار می‌شوند، از بین می‌برند. 

گل‌ها انواع مختلف دارند و در مدل‌های متنوعی کاشت می‌شوند. شما باید گل‌هایی را برای محیط کارتان بخرید که اصطلاحاً گل آپارتمانی هستند و با شرایط خاص زندگی آپارتمانی و شهری سازگاری دارند. اما آیا این گل‌ها را می‌شناسید و از روش نگهداری آنها آگاهی دارید؟ 

دلیل استفاده از گل در تزیین دفتر کار

دلیل تزئین دفتر کار با گل چیست و چرا باید از این عناصر زیبا و طبیعی برای طراحی دکوراسیونمان استفاده کنیم؟ در ادامه مهمترین دلایل این کار را توضیح می‌دهیم: 

تزیین دفتر کار با گل

تصفیه کردن هوا

با وجود گل و گیاه تقریباً دیگر نیازی به‌هیچ دستگاه تصفیه‌کننده هوا ندارید؛ چون این عناصر تزیینی با ازبین‌بردن ۷۸ درصد از سموم موجود در فضا، هوایی پاک و تمیز را برایتان به‌ارمغان می‌آورند. گل‌ها در تبدیل دی‌اکسیدکربن به اکسیژن نیز کاربرد دارند و باعث جریان هوای بهتر در محیط می‌شوند. 

با گیاهان از وجود آلاینده‌هایی در محیط مثل فرمالدئید، دود سیگار، مونوکسیدکربن و … راحت می‌شوید. 

گیاهانی مانند فیکوس، سانسوریا، پیچک، زنبق و … خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا دارند. 

کاهش استرس

طی تحقیقاتی که یکی از منابع معتبر به نام مجله انسان‌شناسی فیزیولوژیکی انجام داد، به این نتیجه پی برد که هرس‌کردن، جابه‌جایی، آبیاری و حتی نگهداری گیاهان می‌تواند تا حد زیادی استرس‌هایتان را از بین ببرد. 

پیشنهاد می‌دهیم به‌منظور کاهش استرس در محیط کار با گل، گیاه رزماری را بخرید که باعث کاهش کورتیزول (هورمون استرس) در خون می‌شود. گیاه اسطوخودوس نیز برای این کار بسیار خوب است؛ چون با عطر دل‌انگیز خود استرستان را می‌کاهد. 

افزایش شادی

با نگهداری از گیاهان، حس نشاط و سرخوشی‌تان بیشتر می‌شود و از افسردگی و ناراحتی دورتر می‌شوید. بنابراین اگر می‌خواهید حس بهتری حین کار داشته باشید و ناراحتی‌های کارمندانتان را به‌حداقل برسانید، گیاهانی مثل بنفشه یا ارکیده بخرید. عطر بنفشه حس خوشی را بیشتر می‌کند و گیاه ارکیده نیز در بیماران حس سلامتی را به‌وجود می‌آورد. 

کاهش حس خستگی

هر چند با خرید مبلمان اداری ارگونومیک و سایر وسایل راحتی می‌توانید خستگی کارمندانتان را کم کنید؛ اما گل و گیاهان نیز برای این کار بهترین گزینه هستند.

هر گیاه با فتوسنتز باعث آزاد‌سازی مقداری اکسیژن در هوا می‌شود. با آزادشدن اکسیژن نیز میزان رطوبت هوا افزایش پیدا می‌کند. رطوبت موجود در هوا ویژگی‌ها و مزیت‌های فوق‌العاده‌ای برایتان به‌همراه دارد که از جمله آنها می‌توان به کاهش احساس خستگی اشاره کرد. 

مزیت‌های دیگر رطوبت هوا شامل درمان آلرژی، درمان سرماخوردگی، کاهش خشک‌شدن پوست، ازبین‌بردن مشکلات تنفسی و … هستند. 

از جمله گیاهانی که میزان رطوبت هوا را افزایش می‌دهند، می‌توان به شیپوری و عنکبوتی اشاره کرد. 

عایق صدا

شاید تعجب کنید، ‌اما با تزیین دفتر کار با گل، یک عایق صدای طبیعی در محیط به‌وجود می‌آورید؛ بنابراین با استفاده از این دکوری‌ها دیگر هیچ نیازی به پارتیشن‌های اداری و عایق‌های صدای دیگر نخواهید داشت. 

برخی گیاهان می‌توانند باعث شکست یا انحراف صدا شوند؛ در نتیجه همین ویژگی باعث می‌شود تا در محیطی پر از گل صدا‌های اضافه و مزاحم به‌گوشتان نرسد. با این ویژگی بهتر می‌توانید روی کار‌هایتان تمرکز کنید و وظایف خود را به‌خوبی انجام دهید. 

البته برای شکست و انحراف صدا به‌سراغ هر گلی نروید؛ چون تمام گیاهان از این قابلیت برخوردار نیست. پیشنهاد می‌دهیم از گل‌های فیکوس یا برگ انجیری برای عایق صدا در محیط کارتان استفاده کنید. 

افزایش جذابیت محیط کار

حتی اگر اقدام به خرید میز اداری مدرن و سایر تجهیزات به‌روز با ظاهری منحصربه‌فرد کنید، برای تکمیل زیبایی آنها به گل و گیاهان نیاز دارید. گل‌ها هر کدام زیبایی خاصی دارند و شما باید متناسب با دکوراسیونتان یکی از انواع آنها را بخرید. 

پیشنهاد می‌دهیم ابتدا تمام محیط اداره را با وسایل اصلی‌تان بچینید؛ حال جا‌های خالی را که می‌توانند با گل پر شوند، بیابید؛ اکنون چندین نمونه گل آپارتمانی ببینید و تصور کنید که کدام یک می‌تواند زیبایی محیط کارتان را افزایش دهد. 

تقویت حافظه

یکی از مهمترین ویژگی‌های کارمندان حرفه‌ای داشتن حافظه‌ی قوی و قدرتمند است. اگر حافظه‌تان را تقویت کنید، کار‌ها را به‌درستی انجام می‌دهید و کمتر دچار مشکلاتی مثل فراموشی و … می‌شوید. 

نگاه‌کردن به گل‌ها باعث کاهش پرش افکار می‌شود؛ بنابراین با این کار افکارتان کمتر درگیر موضوعات مختلف خواهد شد و با افزایش عملکرد شناختی‌تان بهتر می‌توانید به کار‌هایتان برسید. 

معرفی انواع گل برای تزیین دفتر کار

در ادامه لیستی از بهترین و زیباترین گل‌های آپارتمانی را می‌آوریم که با آنها می‌توانید محیط کارتان را تزیین کنید و باعث افزایش جذابیت آنجا شوید: 

گل برگ انجیری

گل برگ انجیری یا به انگلیسی Swiss cheese plant برگ‌هایی بزرگ و پهن و همیشه سبز دارد و می‌تواند جلوه‌ای فوق‌العاده خاص و ویژه به محیط کارتان ببخشد. این گل حس قدرت را افزایش می‌دهد و با بهبود انرژی مثبتتان کمکتان خواهد کرد که با انرژی و روحیه بهتری به کار‌ها ادامه دهید. 

نگهداری از گل برگ انجیری نیز راحت است؛ کافیست این گل را در محلی با نور مناسب قرار دهید تا به رشد و تکثیر خود ادامه دهد. شرایط آبیاری آن نیز به‌گونه‌ایست که بعد از هر بار خشک‌شدن خاک باید به آن آب دهید. 

گل زاموفیلیا

نیاز اندک گل زاموفیلیا یا به انگلیسی Zamiifolia به نور باعث می‌شود تا بسیاری از صاحبان کسب‌وکار و مشاغل مختلف تصمیم بگیرند که برای طراحی دکوراسیون دفتر کارشان اقدام به خرید این گل کنند. زاموفیلیا آبیاری خیلی کمی نیز نیاز دارد و برای کسانی که تجربه‌ای در نگه‌داشتن گل ندارند، بهترین گزینه است. 

گل یوکا

گل یوکا یا به انگلیسی Yucca در واقع یک درختچه بسیار زیباست که برای رشد و تکثیر نیاز به نور زیاد دارد. اگر نور کافی در محیط ندارید، از خرید یوکا صرف نظر کنید؛ چون برگ‌های آن به‌مرور خشک و زرد می‌شوند. 

برگ‌های بزرگ، کشیده و خنجری یوکا باعث می‌شود تا بسیاری از علاقه‌مندان به گیاهان شیفته آن شوند و بخواهند یکی از انواع این گل را در محیط خانه‌شان نگهداری کنند. 

پیشنهاد می‌دهیم برای رشد بهتر این گیاه، به‌طور منظم به آن آب بدهید. البته آبیاری یوکا کم است و نیاز به آبیاری در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت ندارد. 

گل گندمی

گل گندمی یا عنکبوتی که به انگیسی به آن Spider plant می‌گویند، یکی از انواع گیاهان بسیار زیباست که قیمت کمی دارد، ‌اما از زیبایی فوق‌العاده‌ای برخوردار است و توانسته محبوبیت زیادی بین بسیاری از مردم به‌دست بیاورد. با استفاده از این گل در محیط کارتان قطعاً دکوراسیون فوق‌العاده شیک و خاصی خواهید داشت. 

برگ‌افشان‌های گیاه گندمی به‌صورت آوریز از روی گلدان جلوه‌ای خاص به محیط می‌بخشند. شما می‌توانید گیاه گندمی را در محیطی با نور کم قرار دهید. 

سانسوریا

تقریباً در خانه یا محل کار تمام کسانی که به گل و گیاه علاقه دارند، یک یا چند گیاه سانسوریا یا به انگلیس Sansevieria پیدا می‌شود. این گیاه با برگ‌های بلند قامت، ایستاده و محکم خود در هر جایی خودنمایی می‌کند. قیمت سانسوریا نسبتاً زیاد است، اما با تزئین دفتر کار با آن مطمئن باشید نظر همه به دکوراسیونتان جلب خواهد شد. 

گل‌های سانسوریا به‌صورت عمودی رشد می‌کنند و پهنای زیادی ندارند؛ بنابراین در محیطی با فضای بسیار کم نیز قابل نگهداری هستند. این گل‌ها با نیاز بسیار اندک به نور و آب می‌توانند بهترین گزینه برای تزیین دفتر کارتان باشند. 

پتوس

پتوس یا به انگلیسی Pothos نیز بهترین پیشنهاد ما برای تزیین دفتر کار با گل است. این گیاه ساقه بلندی دارد که گاهی حتی می‌تواند تمام دیوار‌های اداره را بپوشاند. با پتوس‌ها حتی می‌توانید پارتیشن‌های گیاهی بسیار زیبایی در محیط کار به‌وجود‌آورید و فضا‌های کاری کارمندان را از یکدیگر مستقل کنید. 

پتوس طبق تکنیک‌های فنگ‌شویی جریانی از انرژی مثبت را روانه زندگی‌تان می‌کند. این گیاه با تصفیه آلودگی‌ها و هوا، محیطی سالم را نیز برایتان به‌ارمغان می‌آورد. 

لاکی بامبو

گیاه لاکی بامبو یا به انگلیسی Bamboo به گیاه شانس شهرت دارد؛ بنابراین اگر می‌خواهید خوشبختی به محل کارتان روی بیاورد و شانس و عشق بیشتری را تجربه کنید، پیشنهاد می‌دهیم حتماً این گیاه را بخرید. 

شما می‌توانید این گل را در بخش شرقی یا جنوب شرقی دفترتان قرار دهید. مراقب باشید که نور مستقیم خورشید نیز به این گیاه نتابد. 

شما می‌توانید گیاه بامبو را در گلدان‌هایی زیبا با آب تصفیه‌شده یا مقطر قرار دهید. پیشنهاد می‌دهیم طبق برخی عقاید، تعداد بامبو‌هایتان فرد باشند تا شانس و خوشبختی بیشتری را برای کسب‌وکارتان به‌ارمغان بیاورند. 

تزیین دفتر کار با گل، خلاقانه‌ترین کار برای طراحی دکوراسیون

اگر می‌خواهید خلاقانه‌ترین کار را برای طراحی دکوراسیون دفترتان انجام دهید، اما هزینه زیادی نپردازید و بیشترین نتیجه را بگیرید، پیشنهاد می‌دهیم حتماً به‌سراغ انواع گل‌ها بروید. تزیین دفتر با گل یکی از ایده‌های بسیار خلاقانه و جذاب بسیاری از دکوراتورهاست؛ چون گیاهان در کنار زیبایی، مزیت‌های فوق‌العاده‌ای نیز با خود به‌همراه می‌آورند؛ برای همین بسیاری از مدیران آنها را نسبت به‌سایر وسایل تزیینی ترجیح می‌دهند.