هر کارمند نیاز به استراحت دارد، چه پنج دقیقه و چه نزدیک به یک ساعت در روز. بر اساس نتایج تحقیقات استراحت‌های میان کار روزانه به نوعی کلید بهره‌وری و راهی مؤثر برای حفظ تمرکز بر کار در نیروی انسانی است. با توجه به اهمیت موضوع برای به حداکثر رساندن مزایای این زمان استراحت، کارمندان باید فضایی داشته باشند که تا کمی از اتاق یا میز کار خود دور شوند و خود را در محیط جدیدی قرار دهند. اینجاست که اتاق‌های استراحت اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

اتاق استراحت محل کار شما در واقع بخش مهمی از دفترتان است. اگر می‌خواهید تیم شما فعال، خلاق و راضی باشند، آن‌ها به مکانی برای استراحت و یا حتی تفریح در بین ساعات کاریشان نیاز دارند. در این مقاله از مجله مکعب نکاتی وجود دارد که می‌تواند به شما در ایجاد یک اتاق استراحت کمک کند.

 

اهمیت اتاق استراحت در فضای اداری

بسیاری از صاحبان مشاغل اهمیت داشتن اتاق استراحت در دفتر خود را نادیده می‌گیرند و معتقدند که این کار، هزینه‌ای غیر ضروری است که هیچ تأثیری بر بهبود کسب و کار آن‌ها ندارد. اگرچه کارمندان هیچ‌کدام از وظایف کاری خود را در اتاق استراحت انجام نمی‌دهند اما این به معنی بی‌مصرف بودن این اتاق نیست. بر اساس مطالعه‌ای که فوربس به آن اشاره می‌کند، کارمندانی که در طول روز و در میان کار استراحت می‌کنند نسبت به همتایان خود که به ندرت استراحت می‌کنند، بهره‌وری بیشتر و استرس کمتری دارند. استراحت به کارمندان اجازه می‌دهد که خود را از نظر ذهنی ریکاوری کنند تا بتوانند با انرژی و تمرکز بیشتری به سر میز خود بازگردند.

ایده‌هایی برای ساخت یک اتاق استراحت

چای، قهوه و یا میان وعده

هیچ اتاق استراحت بدون دستگاه قهوه و یا چای‌ساز کامل نمی‌شود. اگر می‌خواهید یک اتاق استراحت ایجاد کنید که کارکنان شما واقعاً آنجا را دوست داشته باشند، یک کتری چای، دستگاه قهوه ساز و یخچال یا قسمتی برای قرار دادن میان وعده‌های سالم می‌تواند به کارمندان شما کمک کند تا در میان روز انرژی خود را حفظ کنند و بهتر کار کنند.

فضایی برای ایجاد ارتباط و تعامل میان آنان ایجاد کنید.

بهتر است در اتاق استراحت خود شرایطی ایجاد کنید که کارمندان بتوانند در آن بنشینند و از ناهار، قهوه یا زمان استراحت ساده خود لذت ببرند. استفاده از میزها و صندلی‌های راحت می‌توانند بسیار مفید باشد. دقت داشته باشید اگر فضایی ایجاد کنید که کارکنان شما را تشویق به نشستن و صحبت کردن با یکدیگر کند، می‌توانید به همکاری و مشارکت کاری اعضای تیم خود امیدوارتر شوید.

ایجاد یک محیط آرامش‌بخش

برای اینکه اتاق استراحت شما مؤثر باشد، باید فضایی ایجاد کنید که کارمندان بدون استرس از زمان استراحت خود در آنجا لذت ببرند. با ایجاد فضایی آرامش‌بخش که اعضای تیم شما می‌توانند خود را کاملاً از کار خود جدا کنند و برای دقایقی انرژی از دست رفته خود را بازیابی کنند. مواردی مانند رنگ و صندلی و مبلمان راحت، تهویه مناسب قطعاً می‌تواند کمک کننده باشد.

اتاق استراحت را با فاصله از محیط کار قرار دهید.

توصیه ما این است که اتاق استراحت فضای کاری شما از نظر فیزیکی از بقیه نقاط و ایستگاه‌های کاری کاملاً جدا باشد. اگر دفتر شما داری طرح باز باشد در صورتی که اتاق استراحت از محل کار فاصله نداشته باشد می‌تواند باعث حواس پرتی کارمندانی که مشغول کار هستند بشود. بنابراین می‌توانید از جداکننده‌های اتاق، پرده‌ها، پارتیشن‌های صوتی و یا مواردی این‌چنینی استفاده کنید تا فضاها مجزا به نظر برسند.

 

فعالیت‌های سرگرم کننده تدارک ببینید

اتاق‌های استراحت همچنین می‌تواند مکانی عالی برای تفریح اعضای تیم شما باشد. بنابراین می‌توانید با ارائه برخی بازی‌ها یا فعالیت‌ها برای کارکنان خود، آن‌ها را به ایجاد رابطه بهتر با هم تشویق کنید. اگر فضای کافی دارید، می‌توانید میز پینگ پنگ یا کنسول بازی را برای استفاده اعضای تیم فراهم کنید. یا حتی برخی بازی‌های رومیزی را برای کارمندان که از اتاق استراحت لذت می‌برند تهیه کنید.

در اینجا چند ایده سرگرمی برای اتاق استراحت اداری را مشاهده می‌کنید

 • تلویزیون
 • کنسول‌های بازی
 • بیلیارد
 • مجلات
 • میز فوتبال دستی
 • میز پینگ پونگ
 • بازی‌های رومیزی

فضایی کافی برای اتاق استراحت در نظر بگیرید

اگرچه در یک زمان به‌خصوص تمام کارمندان با هم استراحت نمی‌کنند اما می‌توانید در موقعیت‌های مختلف اعضای تیمتان را در این قسمت دور هم جمع کنید. این موقعیت می‌تواند مثلاً تولد یکی از اعضا تیم و یا مثلاً ترفیع گرفتن یکی از آن‌ها باشد. پس در صورت امکان، مطمئن شوید که اتاق به اندازه کافی بزرگ باشد و طوری طراحی شود که بتواند فعالیت‌های کل تیم شما را در بر بگیرد.

کارمندان را برای استراحت تشویق کنید.

برای کارمندانی که واقعاً نیاز به استراحت دارند و حتماً لازم است تا ذهنشان را برای مدتی از کار دور کنند، فعالیت‌های سرگرم کننده در نظر بگیرید تا برای بلند شدن از سر میز و رفتن به اتاق استراحت تشویق شوند. کارکنانی که دائماً کار می‌کنند زودتر خسته می‌شوند و درنتیجه تمرکز خود را از دست می‌دهند. کارکنانی بدن تمرکز، یقینان بهره‌وری پایینی هم دارند. روش‌هایی که بتواند به آن‌ها کمک کند در طول روز کمی از کار فاصله بگیرند اتلاف وقت نیست و می‌تواند به‌مرور بر کارایی بیشتر آن‌ها و کسب و کار شما تأثیرگذار باشد.

آن را به‌روز نگه دارید

اگر می‌خواهید کارمندان شما از اتاق استراحت لذت ببرند، باید آن را به‌خوبی نگهداری کنید؛ بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که فضا به‌طور مرتب تمیز و منظم است؛ و همچنین باید هرگونه ویژگی قدیمی را به‌روز کنید یا وسایل یا تزئینات جالب جدیدی را هر چند وقت یک‌بار جایگزین موارد قبلی کنید. طراحی اتاق استراحت اداری تنها نیمی از راه است. پس از راه‌اندازی، باید آن را تمیز و نگهداری کنید. برای سهولت این روند، قوانینی ایجاد کنید و در مقابل دیدگان کارمندان تابلویی نصب کنید تا هنگام استفاده از اتاق استراحت آن را رعایت کنند.

برخی قوانین رایج در اتاق‌های استراحت اداری عبارت‌اند از:

 • روی غذاها و نوشیدنی‌های شخصی خود برچسب بزنید
 • غذاها یا نوشیدنی‌هایی را که متعلق به شما نیست مصرف نکنید
 • حتماً زباله‌های خود را در سطل زباله بریزید
 • اگر آخرین فنجان چای را می‌خورید، یک قوری جدید دم کنید
 • به درجه تنظیمات دما یا رطوبت یخچال دست نزنید
 • پس از باز شدن درب یخچال از کامل بسته شدن آن اطمینان حاصل کنید
 • غذا و مواد غذایی را بدون سرپوش را در یخچال نگهداری نکنید
 • قبل از بازگشت به محل کار دستان خود را با آب و صابون بشویید.
 • ظروف را بعد از استفاده تمیز کنید.
 • غذاهایی با بوی تند را گرم نکنید (نخورید).

به نظرات کارمندان نیز توجه کنید.

 هنگام طراحی یا به روز رسانی اتاق استراحت، مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که چه باید انجام دهید که برای تیم شما مفید باشد؛ بنابراین هنگام تصمیم‌گیری باید افکار و نظرات کارمندانی که قرار است از آن اتاق استفاده کنند را نیز در نظر بگیرید. با صحبت کردن با کارکنان خود می‌توانید چیزهای زیادی را متوجه شوید و نیازهای آن‌ها را بدانید. یا اگر چند گزینه مختلف در نظر دارید، می‌توانید از نظرسنجی یا پرسشنامه برای جمع‌آوری بازخورد از تیم خود استفاده کنید.

در نهایت اگر تمایل دارید که تیم شما سخت کار کند، پس فراموش نکنید که آن‌ها به مکانی عالی برای استراحت، تجمع و لذت بردن از زمان استراحتشان احتیاج دارند؛ بنابراین، چه شما آن را اتاق استراحت کارکنان و یا اتاق ناهار کارکنان بنامید، مهم‌ترین چیز این است که فضایی ایجاد کنید که کارمندانتان بتوانند برای دقایقی در آن آرامش داشته باشند. برای طراحی فضای استراحت در محل کار خودتان با کارشناسان گروه طراحی دکوراسیون داخلی مکعب تماس بگیرید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها