دکوراسیون اتاق جلسات ممکن است بی‌اهمیت به نظر برسد. اما حقیقت این است که تأثیر مستقیم و قابل‌توجهی بر بهره‌وری و اثربخشی جلسات دارد. دکوراسیون اتاق جلسات باید به‌گونه‌ای باشد که فضایی حرفه‌ای و رسمی را ایجاد کند. همچنین باید فضایی راحت و آرامش‌بخش باشد تا افراد بتوانند با تمرکز بیشتری در جلسات شرکت کنند. علاوه بر این، دکوراسیون اتاق جلسات باید به‌گونه‌ای باشد که با برند، هویت و اهداف شرکت تناسب داشته باشد.

بنابراین ایجاد فضایی که نه‌تنها کاربردی، بلکه از نظر بصری نیز جذاب و مساعد باشد بسیار مهم است. حال سؤال این است که: چگونه اتاق جلسه را بچینیم؟ در این مقاله در مورد نکاتی مهمی که هنگام طراحی دکوراسیون اتاق جلسات باید در نظر داشت، صحبت خواهیم کرد. همراه ما باشید.

در نظرگرفتن هدف اتاق جلسات

هدف اتاق جلسه باید پیش از دکوراسیون اتاق مشخص شود. تا از این موضوع اطمینان حاصل شود که فضای اتاق، منعکس‌کننده لحن و اهداف جلسات است. هنگام ایجاد فضایی که انواع جلسات را در خود جای دهد؛ انعطاف‌پذیری در طراحی نکته‌ای کلیدی است. به عنوان مثال، در دکوراسیون یک اتاق جلسه برای ارائه خدمات به مشتری، ممکن است نیاز به طراحی رسمی بیشتری وجود داشته باشد.

در مقابل اتاقی که برای جلسات طوفان فکری تیمی استفاده می‌شود؛ ممکن است از فضای معمولی و آرام‌تری بهره‌مند شود. اندازه اتاق نیز هنگام طراحی دکوراسیون اتاق جلسه ضروری است. یک اتاق کوچک باید از رنگ‌های روشن‌تر و حداقل اثاثیه برای ایجاد فضای کاذب بهره‌مند باشد. در مقایسه یک اتاق بزرگ‌تر می‌تواند عناصر بیشتری را در خود جای دهد. در نتیجه باید بتوانید تعادلی بین عملکرد و زیبایی‌شناسی ایجاد کنید. تا اتاق جلسه‌ای داشته باشید که هم از نظر بصری جذاب و هم برای اهداف در نظر گرفته شده کاربردی باشد.

انتخاب اثاث و مبلمان مناسب

هنگام طراحی دکوراسیون اتاق جلسات، انتخاب یک صندلی راحت برای اینکه افراد بتوانند در طول جلسه تمرکز کرده و درگیر موضوع جلسه شوند، بسیار مهم است. علاوه بر این انتخاب یک میز اداری کاربردی که بتوانند ابزارها و تجهیزات مختلف را در خود جای دهند؛ می‌تواند به افزایش بهره‌وری کل تیم کمک کند.

بهینه‌سازی فضای اتاق جلسات نیز برای حفظ محیطی عاری از به‌هم‌ریختگی ضروری است. این موضوع می‌تواند زیبایی و کارایی کلی فضا را افزایش دهد. در ادامه به توضیح برخی از نکات مهم و ضروری در انتخاب اثاثیه مناسب برای دکوراسیون اتاق جلسات می‌پردازیم.

دکوراسیون اتاق جلسات

 • صندلی راحت

راحتی در جلسات اداری بسیار مهم است. تحقیقات نشان می‌دهد که بی‌توجهی به راحت نشستن حین کار می‌تواند منجر به افزایش استرس و کاهش بهره‌وری شود. بنابراین صندلی‌های ارگونومیکی را انتخاب کنید که برای افراد راحت باشند. هنگام انتخاب صندلی اداری برای اتاق جلسات این نکات را در نظر داشته باشید:

صندلی‌هایی با ارتفاع قابل‌تنظیم انتخاب کنید.

به دنبال صندلی‌هایی با پشتی منحنی باشید که از انحنای طبیعی ستون فقرات پشتیبانی کند.

صندلی‌ها باید بازوها را نگه دارند و فشار شانه و گردن را کاهش بدهند.

 • میز اداری مناسب

سرمایه‌گذاری روی میزهای کاربردی، یکی از نکات مهم در دکوراسیون اتاق جلسات است. انواع مختلفی از میزها به‌منظور استفاده در اتاق جلسات وجود دارد:

 • میزهای بزرگ
 • میزهای کوچک
 • میزهای گرد
 • میزهایU شکل
 • میزهای مستطیل شکل
 • میزهای مربع شکل

علاوه بر این، طراحی ارگونومیک برای اطمینان از راحتی افرادی که از اتاق جلسات استفاده می‌کنند ضروری است. میزهای جلسه باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که پشتیبان وضعیت صحیح بدن باشند و فشار وارده بر بدن را کاهش دهند. به عنوان مثال میزهای قابل‌تنظیم می‌توانند افرادی با قدهای مختلف را در خود جای دهند و از بروز مشکلات سلامتی ناشی از نشستن طولانی‌مدت جلوگیری کنند.

سرمایه‌گذاری روی میزهای کاربردی با طراحی ارگونومیک می‌تواند تجربه کلی اتاق جلسه را بهبود بخشد و بهره‌وری را افزایش دهد.

 • استفاده بهینه از فضا

دکوراسیون اتاق جلسه‌ای با وجود کمترین امکانات و بیشترین استفاده از فضا، می‌تواند بازدهی جلسات را به میزان قابل‌توجهی بهبود بخشد. یک اتاق جلسه به‌هم‌ریخته و شلوغ موجب حواس پرتی افراد حاضر در جلسه شده و غیرحرفه‌ای به نظر می‌رسد. پس بسیار مهم است که اتاق جلسه با کمترین لوازم و تاثیرگذارترین آنها چیده شود.

رنگ‌بندی مناسب

انتخاب رنگ‌بندی مناسب یکی از جنبه‌های اساسی در دکوراسیون اتاق جلسات است. به این دلیل که می‌تواند به‌طور قابل توجهی بر روحیه افراد و اتمسفر اتاق جلسه تأثیر بگذارد. روان‌شناسی رنگ نقش مهمی در این قسمت ایفا می‌کند. ثابت شده است که رنگ‌های مختلف می‌توانند عواطف و احساسات متفاوتی را در افراد برانگیزند.

به عنوان مثال آبی اثری آرام‌بخش بر روی روان افراد دارد. زرد باعث افزایش خلاقیت و انرژی می‌شود. و سبز باعث ایجاد حس تعادل و هماهنگی می‌شود. بنابراین قبل از انتخاب رنگ‌بندی برای دکوراسیون اتاق جلسات، هدف کلی اتاق جلسه را در نظر بگیرید.

در نهایت انتخاب رنگ‌بندی اتاق جلسه باید با حال و هوا و فضای موردنظر اتاق هماهنگ باشد. تناسب رنگ اتاق با سایر عناصر دکور را نیز فراموش نکنید. در بخش بعدی در مورد اهمیت عناصر بصری در دکوراسیون اتاق جلسات صحبت خواهیم کرد.

عناصر بصری و تزیینی

اضافه‌کردن عناصر بصری و تزیینی در اتاق جلسه می‌تواند جذابیت زیبایی‌شناختی آن را افزایش دهد. آثار هنری و تزیینی مانند مجسمه‌ها، تابلوهای نقاشی و گلدان‌ها مثال‌هایی از این عناصر تزیینی است. افزودن عناصر هویتی برند و شرکت نیز می‌تواند جلوه‌ای حرفه‌ای به اتاق جلسات بدهد.

علاوه بر این، بهره‌گیری از تکنولوژی و استفاده از تجهیزات سمعی و بصری مانند پروژکتور، صفحه نمایش و سیستم‌های صوتی می‌تواند ارتباطات و انتقال اطلاعات را در طول جلسات تسهیل کند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که اتاق جلسه کاملاً عایق صدا است.

 • آثار هنری و لوازم تزیینی

قراردادن آثار هنری و لوازم تزیینی در دکوراسیون اتاق جلسه بسیار مهم است. آثار هنری باید موضوع و هدف جلسه را منعکس کنند؛ و محل قرارگیری آنها باید استراتژیک باشد. افزودن آثار هنری و لوازم تزیینی می‌تواند جذابیت اتاق جلسه را افزایش دهد و اتاق را از نظر بصری برای شرکت‌کنندگان دلنشین‌تر کند. لوازم تزیینی مانند گلدان‌ها، مجسمه‌ها و گیاهان نیز ظرافت و زیبایی را به اتاق جلسات اضافه می‌کنند.

انتخاب نور و کف‌پوش نیز هنگام انتخاب آثار هنری و قطعات تزیینی ضروری است. نورپردازی باید مکمل اثر هنری باشد؛ و ویژگی‌های آن را برجسته‌تر کند. در حالی که کف‌پوش باید پس‌زمینه‌ای خنثی ایجاد کند که با آثار هنری در تضاد نباشد.

 • توجه به هویت برند

اطمینان حاصل کنید که دکوراسیون اتاق جلسات با برند و هویت بصری شرکت هماهنگ است. برند هر کسب‌وکار و هر تیمی، قلب تپنده آن است. اتاق جلسات نیز از این قاعده مستثنی نیست. دکوراسیون اتاق جلسه باید منعکس‌کننده ارزش‌ها، اهداف و شخصیت شرکت باشد.

چند راه برای ادغام هویت برند در دکوراسیون وجود دارد:

 • علامت و لوگوی شرکت را بر روی آثار هنری، لوازم تزیینی و سایر لوازم اتاق حک کنید.
 • دستاوردها و نقاط عطف شرکت را از طریق پوسترها، لوح‌ها یا گواهی‌ها نمایش دهید.
 • از مبل اداری و لوازم جانبی مارک‌دار مانند زیر لیوانی‌های مارک‌دار یا صندلی‌هایی با آرم شرکت استفاده کنید.
 • ادغام هویت برند در دکوراسیون اتاق جلسه، ثبات برند را تقویت می‌کند. همچنین یک محیط حرفه‌ای و منسجم ایجاد می‌کند که با اهداف و ارزش‌های شرکت هماهنگ است.

تکنولوژی و تجهیزات سمعی و بصری

استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها و تجهیزات سمعی و بصری می‌تواند بهره‌وری جلساتی را که در فضای کاری شرکت برگزار می‌شود، تا حد زیادی افزایش دهد.

در دنیای امروز اتصال بی‌سیم در اتاق‌های جلسه ضروری است، به این دلیل که امکان اشتراک‌گذاری یکپارچه و کارآمد اطلاعات بین اعضای تیم را فراهم می‌کند. امروزه رویدادهای غیرحضوری و مجازی، جزء جدایی‌ناپذیر جلسات کار شده است.

بنابراین سرمایه‌گذاری بر روی تجهیزات سمعی و بصری باکیفیت مانند دوربین‌ها، میکروفون‌ها و بلندگوها در دکوراسیون اتاق جلسات اهمیت بسیار زیادی دارد.

استفاده از نمایشگرهای تعاملی نیز در اتاق‌های جلسه مدرن ضروری است. استفاده از نمایشگرهای تعاملی باعث می‌شود تا  افراد هرچه بیشتر با موضوع و روند جلسه درگیر بشوند. این ویژگی به اعضای تیم اجازه می‌دهد تا به راحتی با یکدیگر همکاری و تعامل داشته باشند؛ و این موضوع منجر به یک جلسه پربارتر می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله خواندیم که هنگام دکوراسیون اتاق جلسات، فاکتورهای مهمی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. این فاکتورها را به طور خلاصه باهم مرور می‌کنیم:

در نظر گرفتن هدف اتاق جلسه، انتخاب اثاث و مبلمان مناسب، انتخاب رنگ‌بندی مناسب و توجه به عناصر بصری و تزیینی،  فاکتورهای مهمی هستند که هنگام دکوراسیون اتاق جلسات باید در نظر گرفته شوند.

عملکرد و زیبایی‌شناسی، هر دو به یک اندازه مهم هستند. مواردی از جمله استفاده از صندلی‌های راحت، میزهای راحت و ارگونومیک، استفاده بهینه از فضای اتاق جلسات، بهره‌گیری از روان‌شناسی رنگ، ترکیب عناصر بصری و توجه به هویت برند، از این جمله هستند.

فناوری و تجهیزات سمعی و بصری، مانند اتصال بی‌سیم، تجهیزات صوتی بصری با کیفیت بالا، و نمایشگرهای تعاملی، برای تسهیل انتقال اطلاعات و بهبود ارتباطات در طول جلسات بسیار مهم‌اند.

شما چه نکات دیگری را برای دکوراسیون اتاق جلسات سراغ دارید؟