طراحی دکوراسیون دفتر کار باید به‌ روشی اصولی و مناسب انجام شود تا بیشترین بهره‌وری را برایتان داشته باشد. اگر بیشترین ساعات روزتان را در دفتر کاری‌ تان سپری می‌کنید، بنابراین باید به‌شیوه‌ای مناسب آنجا را طراحی کنید تا باعث کاهش خستگی و افزایش راندمان کاری‌ تان شوید.

دکوراتور‌ها بر اساس اصولی و قوانین خاصی اقدام به طراحی محیط کار می‌کنند؛ آنها ابتدا نیاز مشتری را در نظر می‌گیرند و سپس بر اساس نوع طراحی داخلی ساختمان، اقدام به ایجاد دکوراسیونی شیک و مناسب خواهند کرد. در واقع همه طراح‌ها از الگو‌هایی خاص برای طراحی محیط پیروی می‌کنند، این الگو‌ها می‌توانند ایده‌هایی جالب به شما برای طراحی دفتر کار توسط خودتان بدهند.

ایده‌های زیادی برای طراحی دکوراسیون محیط کار وجود دارد که با رعایت آنها می‌توانید به هدفتان برسید و دکوراسیونی شیک، کاربردی و با انرژی مثبت طراحی کنید. اما آیا می‌دانید که این ایده‌ها چه هستند؟ آیا راهکارهای کاربردی برای طراحی محیط کاری‌تان را می‌شناسید؟

۱۰ ایده جذاب برای طراحی دکوراسیون دفتر کار

در ادامه ۱۰ ایده جذاب برای طراحی دکوراسیون دفتر کار را معرفی می‌کنیم که تأثیر زیادی روی افزایش جذابیت دفتر کارتان دارند:

طراحی دکوراسیون دفتر کار

ایجاد نقطه کانونی در دفتر کار

در محیط کاری‌تان یک نقطه کانونی به‌وجود بیاورید؛ دوست دارید کدام قسمت از دفتر کارتان نسبت به مابقی بخش‌ها بیشتر توجه جلب کند؟ همان قسمت را با استفاده از رنگ‌ها، کاغذ‌دیواری‌های، دیوارکوب‌ها و تزئینات خاص تبدیل به یک نقطه کانونی کنید.

معمولاً صاحبین مشاغل بنا به اهداف مختلفی نقطه کانونی را به‌وجود می‌آورند؛ مثلاً برخی قصد دارند افتخارات، استاندارد‌ها و گواهینامه‌های شرکتشان را به مشتری‌ها نشان دهند؛ بنابراین در محیط کارشان یک نقطه کانونی به‌وجود می‌آورند و با نصب لوح‌های افتخار در آنجا به هدفشان می‌رسند.

در ایجاد نقطه کانونی دقت کنید که طرح و رنگ آن قسمت باید نسبت به سایر بخش‌ها متفاوت باشد. مثلاً اگر از رنگ مشکی در نقطه کانونی اداره‌تان استفاده می‌کنید، در مابقی بخش‌ها باید این رنگ حذف شود.

پارتیشن بندی فضای اداره

دوره استفاده از دیوار‌های بتنی قدیمی سر رسیده است؛ این دیوار‌ها نه‌ تنها مانع از انتشار نور در فضا می‌شوند، بلکه محیط اداره را نیز بسیار کوچک نشان می‌دهند. بنابراین به‌جای استفاده از آنها از پارتیشن‌های آلومینیومی، شیشه‌ای، چوبی یا … استفاده کنید. این دیواره‌ها نه‌تنها قابل‌حمل، بلکه نور را نیز معمولاً به‌خوبی از خود عبور می‌دهند؛ بنابراین با استفاده از آنها فضای اداره روشنتر می‌شود و بهره‌وری بیشتری خواهید داشت.

برای پارتیشن‌بندی ابتدا باید نیازتان را مشخص کنید. آیا می‌خواهید حریم‌شخصی به‌صورت کامل رعایت شود؟ آیا از‌بین‌رفتن سروصدای اضافه برایتان اهمیت دارد؟ پاسخ این سؤال‌ها کمکتان می‌کند تا بهترین پارتیشن اداری را بخرید.

طراحی دفتر به صورت پلان باز

بر خلاف پارتیشن‌های اداری که محیط را کوچکتر و تقسیم به بخش‌های مختلف می‌کنند، در روش پلان‌باز هیچ دیواره اضافی وجود ندارد. در این روش معمولاً میز‌های کارکنان را با فاصله‌های مشخص از یکدیگر می‌چینند، به‌این‌ترتیب هر یک از آنها با دیگر کارکنان دیگر به‌راحتی تعامل دارند.

طراحی پلان‌باز سبک جدیدی از دکوراسیون است که بسیاری از صاحبین مشاغل از آن استقبال می‌کنند. اگر در محیط کوچکی مشغول به‌کار هستید، این روش می‌توانید محدودیت‌ها را تا حدودی برایتان از بین می‌برد و مشکل فضا را حل کند.

در طراحی دفتر به‌صورت پلان‌باز وسایل و دکوری‌ها را در محل عبور‌و‌مرور کارکنان قرار ندهید؛ فاصله اجتماعی میز‌ها را نیز با یکدیگر رعایت و بیشتر به‌جای لوازم دکوری از لوازم کاربردی استفاده کنید تا فضای اداره بی‌دلیل اشغال نشود.

استفاده از قفسه های توکار

اگر در فضای کوچکی مشغول به‌کار هستید، چه خوب که از قفسه‌های توکار استفاده کنید. این قفسه‌ها هیچ فضای اضافه‌ای را از محیط اداره‌تان اشغال نمی‌کنند؛ در واقع طراح‌ها آنها را در بدنه دیوار نصب می‌کنند؛ بنابراین می‌توانید بیشتری استفاده را از آنها داشته باشید.

شما حتی می‌توانید در بخش‌های مختلف اداره‌تان قفسه‌های توکار مختلفی به‌وجود بیاورید تا بتوانید انواع اشیا و وسایل مختلف را روی آنها بگذارید. با این ترفند در فضای اداره صرفه‌جویی می‌کنید، به آنجا نظم می‌دهید و برای وسایل و مدارک مختلفتان جایگاه مخصوصی به‌وجود می‌آورید.

میز و صندلی‌های ارگونومیک و زیبا

از انواع میز اداری مدرن برای طراحی فضای کارتان استفاده کنید؛ پیشنهاد ما به‌جای استفاده از میز‌های کوچک و مستطیلی، میز‌های بزرگتر یا حتی نیم‌دایره هستند. این میز‌ها نه‌تنها دکوراسیونتان دفترتان را مدرن و شیک می‌کنند، بلکه فضای بیشتری برای قراردادن وسایل مختلف در اختیارتان می‌گذارند.

شما می‌توانید از میز‌هایی با قابلیت تنظیم ارتفاع نیز در محیط اداره‌تان استفاده کنید. در واقع اگر کارکنانتان در ساعاتی از روز می‌ایستند و در ساعاتی دیگر پشت میز می‌نشینند، خرید میز با قابلیت تغییر ارتفاع به آنها در انجام بهتر کار‌ها کمک می‌کند.

انواع صندلی اداری ارگونومیک را نباید از قلم بیندازید؛ این صندلی‌ها با قابلیت تنظیم ارتفاع، تنظیم پشتی و … تولید می‌شوند و حین استفاده از آنها کاملا راحت هستید.

پیشنهاد می‌دهیم برای صندلی‌ ها و میز‌ها از رنگ‌های مکمل استفاده کنید. همچنین در طرح و رنگ این وسایل به سایر بخش‌های دفترتان نیز توجه داشته باشید. رنگ میز و صندلی باید با رنگ مبلمان، کفپوش، دیوار، سقف و سایر وسیله‌ها همخوانی داشته باشد.

استفاده از گل و گیاه

گل و گیاه زیباترین ابزار تزییناتی هستند که برای طراحی دکوراسیون دفتر کار مناسب‌اند. در واقع تمامی کسب‌و‌کار‌ها با هر عنوان شغلی می‌توانند از گل‌های آپارتمانی برای تزیین محیط کارشان استفاده کنند.

گل‌ها نه‌تنها زیبایی دکوراسیون را افزایش می‌دهند، بلکه باعث تصفیه هوا می‌شوند و انرژی کارکنان را بالا می‌برند. مثلاً اگر همین‌حالا به یک گل طبیعی نگاه کنید، متوجه انرژی بالای آن می‌شوید.

برخی گل‌ها مانند پتوس رشد خوبی دارند، بنابراین حتی از آنها می‌توانید برای ایجاد پارتیشن در بخش‌های مختلف اداره‌تان استفاده کنید.

شیوه نورپردازی

اگر به‌دنبال ایده برای طراحی دکوراسیون دفتر کار می‌گردید، ما نورپردازی مناسب را پیشنهاد می‌دهیم. شما می‌توانید برای نورپردازی طبیعی از پنجره‌های بزرگی استفاده کنید که به‌خوبی نور خورشید را از خود عبور می‌دهند.

دفتار پلان‌باز یا دفاتری با پارتیشن‌های شیشه‌ای استفاده بهتری از نور طبیعی دارند و محیط اداره روشنتر می‌شود.

در صورت تمایل به استفاده از ابزار نورپردازی مصنوعی پیشنهاد می‌دهیم که از ابزار‌های خاصی مانند ال‌ای‌دی‌ها، چراغ‌های فریم‌لس، نور‌های خطی و … استفاده کنید. این ابزار جدید هستند و جذابیت ویژه‌ای به‌دکور دفترتان می‌بخشند.

با نصب ابزار نورپردازی مصنوعی موازی با پنجره‌ها، بیشترین بازخورد مثبت را از آنها می‌گیرد. در واقع با این کار تعادل کافی بین نور‌های طبیعی و مصنوعی ایجاد و روشنایی محیط را به‌خوبی تأمین خواهید کرد.

مبلمان مناسب

مبلمان نیز در طراحی دکوراسیون اداری باید مانند میز‌ها و صندلی‌ها کاملاً ارگونومیک باشند؛ در واقع جنس ابر به‌کاررفته، قسمت تکیه‌گاه، قسمت دسته صندلی و … باید به‌شیوه‌ای مناسب طراحی شوند تا بدنتان حین استفاده از آنها کمتر دچار خستگی و گرفتگی شود.

مدل‌های مختلفی از مبلمان اداری مثل چسترفیلد، قطعه‌ای و … وجود دارد که شما باید آنها را بر اساس نیازتان و نوع دکوراسیون محیط کارتان انتخاب کنید.

اگر مبل‌ها را به‌درستی انتخاب کنید، ۵۰ درصد از مسیر بر طراحی فضا را طی کرده‌اید؛ بنابراین به‌جزئیات آنها نیز حین خرید توجه داشته باشید تا بهترین مبلمان را بخرید.

رنگ بندی محیط کار

در رنگ‌ بندی محیط کار ابتدا پیشنهاد می‌دهیم رنگ قالب نماد تجاری و لوگوی شرکتتان را در دفتر استفاده کنید. در‌نظر‌گرفتن روانشناسی رنگ‌ها نیز باعث می‌شود تا محیط بر اساس خلق‌و‌خوی خود و کارکنانتان طراحی شود.

در طراحی دفاتر کاری پیشنهاد می‌دهیم بیشتر به‌جای رنگ‌های جیغ، از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. این رنگ‌ها دکوراسیون را مدرن می‌کنند و باعث شیکترشدن فضا نیز می‌شوند.

استفاده از دیوارکوب

دیوارکوب‌ها ابزار جدیدی هستند که جایگزین رنگ ساده دیوار‌ها و کاغذدیواری‌ها شده‌اند. این ابزار در طرح‌های مختلفی مثل چوب طراحی می‌شوند و نمای دفتر کارتان را امروزی‌تر نشان می‌دهند. دیوار کوب‌ها تنوع مناسبی دارند، بنابراین آنها را می‌توانید بر اساس نیازتان بخرید و استفاده کنید.

طراحی دکوراسیون دفتر کار با این ایده ها دیگر سخت نیست

در این مطلب به‌طور کامل درباره طراحی دکوراسیون دفتر کار و ۱۰ ایده جذاب برای آن صحبت کردیم. با به‌کارگیری همین ایده‌ها، طراحی دفتر دیگر کار سخت و مشکلی نیست و به‌راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. البته پیشنهاد می‌دهیم که در این زمینه از طراح‌ها و دکوراتور‌های حرفه‌ای نیز کمک بگیرید تا آنها هر ایده را به‌صورت کاملتری برایتان موشکافی کنند. آنها با تکیه بر علم و دانشی که دارند، به شما ایده‌های جدیدی نیز می‌دهند تا خلاقانه‌تر عمل کنید.