آیا شغل شما به گونه‌ای است که بیش از ۴۰ ساعت در هفته پشت میز کامپیوتر می‌نشینید؟ اگر شغل اداری دارید، حتما جواب‌تان به این پرسش مثبت است. البته به نظر بسیاری از افراد، نشستن روی صندلی و کار کردن پشت میز ساده‌ترین کار دنیاست. این در حالی است که وضعیت نامناسب بدن پشت میز، آن هم به مدت طولانی می‌تواند عوارض جانبی نه چندان خوشایندی از جمله درد گردن، کمر، زانوها و باسن و ضعف در گردش خون را ایجاد کند. خبر خوب این است که می‌توان با استفاده از یک میز اداری استاندارد، صحیح نشستن پشت میز، ورزش کردن و استفاده از صندلی اداری پشتیبانی‌کننده از ستون فقرات، این مشکلات احتمالی را خنثی کرد. اگر می‌خواهید بدانید که منظور از نحوه نشستن صحیح پشت میز کامپیوتر چیست؟ ما را تا انتهای این مقاله از مجله مکعب همراهی کنید.

چطور باید پشت میز کامپیوتر بنشینیم؟

حالت صحیح بدن پشت میز

وضعیت نامناسب بدن پشت میز کامپیوتر مانند زمانی که شانه‌ها شیب دارند، گردن بیرون زده است و ستون فقرات خمیده شده، باعث ایجاد درد جسمی در بین پشت میز نشینان است. بسیاری از کارمندان دفتری این درد را تجربه می‌کنند. بنابراین باید به حالت قرارگیری بدن پشت میز، در طول روز کاری توجه داشته باشید. گذشته از کاهش درد و بهبود سلامت جسمی، درست نشستن می‌تواند روحیه و اعتماد به نفس شما را نیز تقویت کند. در ادامه نحوه نشستن صحیح پشت میز کامپیوتر را تشریح کرده‌ایم:

 • ارتفاع صندلی را طوری تنظیم کنید که کف پاهای شما روی زمین باشد و زانوها با لگن هم‌ راستا بوده یا کمی پایین‌تر باشند.
 • صاف بنشینید و باسن خود را خیلی به قسمت جلوی صندلی نزدیک نکنید.
 • قسمت پشتی صندلی را باید با زاویه ۱۰۰ تا ۱۱۰ درجه بخوابانید. یعنی هرگز پشتی صندلی را روی زاویه ۹۰ درجه تنظیم نکنید.
 • اطمینان حاصل کنید که صفحه کلید نزدیک دست‌ها و درست روبروی بدن قرار دارد.
 • برای کمک به صاف نگه داشتن گردن، مانیتور باید درست روبروی صورت و چند اینچ بالاتر از سطح چشم باشد.
 • حداقل ۲۰ اینچ یا به اندازه طول بازوی از مانیتور کامپیوتر فاصله داشته باشید.
 • شانه‌ها را شل کنید و اجازه ندهید در طول روز به سمت جلو متمایل شوند و کمرتان حالت قوز بگیرد.

 

ورزش کردن

مطالعات نشان داده‌اند که حرکت دادن بدن بعد از ۳۰ دقیقه که در یک حالت ثابت نشسته‌اید، برای افزایش جریان خون و تامین انرژی مجدد بدن ضروری است. علاوه بر استراحت مختصر در محل کار در فواصلی زمانی مشخص، حتما از تمرینات زیر برای بهبود حالت بدن در زمان کار کردن استفاده کنید:

 • فعالیت‌هایی مانند یک پیاده‌روی با قدرت ۶۰ دقیقه‌ای بعد از اتمام ساعت کاری می‌تواند در خنثی کردن اثرات منفی نشستن‌های طولانی مدت و درگیر شدن عضلات مورد نیاز برای بهبود استقامت بدن موثر باشد.
 • ورزش‌هایی مانند یوگا می‌توانند باعث شگفت‌زده شدن عضلات بدن شوند. این تمرینات با کشش و تقویت عضلاتی مانند عضلات کمر، گردن و باسن که هنگام نشستن دچار تنش و استرس می‌شوند، تراز صحیح را در بدن ایجاد می‌کنند.
 • بعد از آمدن به خانه روی کمر دراز کشیده و یک فوم غلتکی را زیر قسمت کمر خود یعنی درست کجایی که در آنجا احساس تنش یا سفتی عضلات می‌کنید قرار دهید، سپس از یک طرف به طرف دیگر بچرخید. این کار در اصل یک نوع ماساژ کمر است و به شما کمک می‌کند تا فردا صبح با فشار کمتری پشت میز کامپیوتر بنشینید.

استفاده از صندلی استاندارد

وضعیت صحیح بدن هنگام کار کردن رابطه مستقیمی با میز و صندلی که استفاده می‌کنید دارد. صندلی‌های استاندارد از کمر پشتیبانی می‌کنند، راحت هستند قابلیت تنظیم دارند و دوام بیشتری می‌آورند. در هنگام خرید صندلی اداری مناسب به دنبال ویژگی‌های زیر باشید:

 • تکیه‌گاه آن باید از کل کمر پشتیبانی کند و مطابق با منحنی طبیعی ستون فقرات باشد
 • ارتفاع و زاویه پشتی آن قابل تنظیم باشد
 • قسمت تکیه‌گاهش بالشتی و نرم باشد

میز و صندلی‌های ارگونومیک گروه مکعب برای بهبود وضعیت بدن، کاهش درد و افزایش بهره‌وری بسیار مناسب هستند. تمام این ویژگی‌های مهندسی شده را دارند. بنابراین با خرید از ما می‌توانید به یک محصول استاندارد و باکیفیت دسترسی داشته باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها