نکاتی برای طراحی مینیمال هوم آفیس

در مقالات پیشین بطور کلی درباره این موضوع که هوم آفیس چیست؟ و چگونه می‌شود به طراحی درست و اصولی یک دفتر کار خانگی دست یابیم اشاره کردیم. هدف این مقاله پرداختن به طراحی یک هوم آفیس مینیمال یا همان دفتر کار خانگی مینیمال می‌باشد. موضوعی که در کنار طراحی هوم آفیس، لازمه‌ی اجرا و ارائه دقیق‌تر آن است. در وهله بعدی آشنایی با مفهوم سبک مینیمال و ویژگی‌های متداول آن می‌باشد. به این منظور گروه مکعب در این مقاله پیش از شروع به عنوان کردن نکات کلیدی برای طراحی مینیمال دفتر کار خانگی، شما را با این مفهوم بیشتر آشنا می‌کند. تا در این خصوص بتوانید با بهره گرفتن از ایده‌ها و نکات کلیدی، به مطلوب‌ترین طراحی دفتر کار مینیمال دست یابید.

سبک مینیمال در طراحی هوم آفیس

از نظر لغوی، مینیمال (Minimal) یک واژه‌ی لاتینی است که به معنای حداقل ترجمه می‌شود. اما اصطلاحا با توجه به موقعیتی که از آن استفاده می‌شود، تعریف جداگانه‌ای می‌یابد. به طوری ‌که به کار بردن این واژه در دکوراسیون داخلی تحت عنوان یک سبک، معنای ساده گرایی و یا ساده بودن را به‌خود می‌گیرد. سبکی که اجرای آن در طراحی دفتر کار نیز می‌بایست با ساده‌ترین لوازم اداری و با به حداقل رساندن جزئیات و تزئینات در طرح همراه شود. این تعریف سبک مینیمال برای طراحی در یک هوم آفیس است. اما سوال اینجاست که با آگاهی داشتن نسبت به این موضوع، چگونه می‌شود که سبک مینیمال را در یک هوم آفیس پیاده کرد؟ دانستن چه نکاتی برای طراحی مینیمال هوم آفیس ضروری است؟

همه این قبیل سوالات چیزی است که در ادامه قصد پاسخگویی به آنها را داریم. معیارهایی که با در نظر گرفتن‌ آنها در طراحی، به سادگی خواهید توانست مفهوم ساده گرایی را پیاده‌ساری کنید. تمام این نکات چه در دفتر کار ادارات و چه در دفتر کار خانگی شما قابل اجرا هستند.

-سادگی و نظم را اصل طراحی دفتر کار قرار دهید!

همان طور که پیشتر نیز گفته شده سادگی و استفاده از حداقل‌ترین لوازم و جزئیات در کار شاخص هستند. این ویژگی‌‌ها حرف اول را در طراحی مینیمال یک هوم آفیس می‌زند. شما هم اینک اگر یک گشت کوچک در میان سایت‌های متعدد بزنید، پی به علاقه وافر مردم نسبت به ساده زیستن خواهید برد. موضوعی با گذشت زمان نیز محیط کاری را تحت تاثیر خود قرار داده است. در واقع امروزه دیگر در کمتر جایی شاهد شلوغی‌های نامتعارفی از لوازم در محیط‌های خانگی و دفتر کار خواهید بود. در این سبک از طراحی تنها با استفاده از چند وسایل ضروری با دوام و صرف نظر کردن از لوازم غیر ضروری و بی معنی، خواهید توانست طراحی به شیوه سبک مینیمال را در دفاتر کاری خود به اجرا درآورید.

-لوازم غیر ضروری را دور بیاندازید!

اجرای سبک مینیمال، دفتر کار را به سمت و سوی یک محیطی با کمترین بی نظمی و شلوغی می‌کشاند. اما لازمه‌ی دستیابی به این ویژگی‌ها، علی الخصوص نامرتبی‌هایی که همیشه بر روی میز کار شاهد آن خواهید بود، این است که فضا را از هر لوازم و شی غیر ضروری پاکسازی کنید. بسته به نیاز خود می‌توانید این قبیل لوازم را دور بیاندازید و یا در جایی به‌دور از دسترس و دید قرار دهید. مطمئنا در این صورت در کمال آرامش بیشتر، بدون هیچ گونه حواس پرتی و در تمرکز کامل می‌توانید به کارتان برسید.

اگر به طور مداوم با اوراق و مدارک کاغذی سروکار دارید. مدارکی که قرارگیری مداوم آنها بر روی میزتان، موجب بر هم‌ریختگی فضای اداری می‌شود. پیشنهاد می‌شود تا از فایل باکس استفاده کنید. با تعبیه تعدادی باکس‌های ساده بر روی میز و یا حتی درون کشو، دفتر کاری را از هرگونه بی نظمی و لوازم غیر ضروری دور نگه دارید. انباشتگی و شلوغی وسایل در نقطه‌ی مقابل سبک مینیمال قرار می‌گیرند.

-تا حد ممکن به فضاسازی بپردازید!

درست است که گفتیم اصل سبک مینیمال چه در فضاهای خانگی و چه در دفاتر کار اداری یا هوم آفیس بر پایه جمله «کمتر بیشتر است» شکل میگیرد؛ ولی این به معنای آن نیست که فضا را خالی از هرگونه تجهیزات و لوازم کنید. شما نباید از استفاده از لوازم ضروری خود دست بکشید. در این مورد خواهید توانست با درست فضاسازی کردن، بر تعداد فضاهای ذخیزه‌ساز همانند انبار، کمد و… بیفزایید. تا حد ممکن فضای کارتان ساده و خالی از هر گونه شی اضافه که کارایی ندارد شود.

-مبلمان متناسب با سبک مینیمال را انتخاب کنید!

همیشه این وجود مبلمان و میزهای اداری بوده است که با چیدمان، فضایی را تحت عنوان دفتر کار تعریف می‌کنند. با این تفاسیر، حال اگر سبک مینیمال را هدف اصلی فضاسازی هوم آفیس خود قرار دهید. لازم است تا مبلمان و میز کاری متناسب با این سبک را نیز خریداری کنید. میز و صندلی‌هایی که در عین ظاهری ساده، هم زیبا هستند. جادار بودن این لوازم، قابلیت جای گذاری کردن بسیاری از لوازمی که نیاز به نگهداری به دور از دسترس را دارند فراهم می‌کند. انتخاب این نوع مبلمان اداری از آنجا که تا حدودی مانع از شلوغی در محیط کار می‌شوند و با خود سادگی و نظم را به همراه دارند. بهترین انتخاب برای نزدیک‌تر شده به سبک مینیمال در هوم آفیس می‌باشند.

-به استفاده از المان‌های صاف و خطوط مستقیم روی آورید!

بخش‌های خالی از لوازم غیر ضروری، مبلمان ساده و بادوام، استفاده از المان‌هایی از خطوط صاف و مستقیم، همانند برخی از اثرهای هنری، همگی از مواردی هستند که به سادگی با از بین بردن شلوغی‌های ناشی از پر بودن فضا، به دیگر اجزا، اجازه جلوه نمایی را می‌دهند.

-از رنگ‌های خنثی شروع کنید!

همیشه برای شروع و پیاده سازی رنگ در سبک مینیمال دفتر کار خود، از پس زمینه‌هایی با تناژ طبیعی یا خنثی استفاده کنید. رنگ‌هایی نظیر سفید، خاکستری و… که به راحتی در هماهنگی و ترکیب با دیگر رنگ‌ها، مانع از شلوغی محیط می‌شوند. بلکه با پدید آوردن یک محیط جدید و نو در دفاتر کاری، تاثیر دو چندان می‌گذارند. چرا که قطعا بر روی روند و میزان بازدهی فعالیت کاری کارکنان نیز تاثیرگذار واقع می‌شوند.

-با بکارگیری از تکسچرهای مختلف فضا را به تعادل برسانید!

مطمئنا به کار بردن پس زمینه‌هایی از رنگ خنثی، تا جایی باعث زیبایی می‌شود. اگر در کنار آن از تکسچرهای متنوعی استفاده کنید. به اندازه‌ای که بتوانید آن محیط کاری سرد و بی روح را که تنها از طریق رنگ‌های خنثی بوجود آمده است را به تعادل برسانید. استفاده از تکسچرهای چوبی، بافت‌های پارچه‌ای در مبلمان، پرده و… .

همه آن چیزی که می‌شود آن را برای داشتن دفتر کاری به سبک مینیمال اجرا کرد.

جمع بندی

با ذکر همه این نکات، فکر نکنید که طراحی مینیمال هوم آفیس کار ساده‌ای است. هر کاری برای شروع، ضمن داشتن اطلاعات جامع درباره آن، نیاز به کمک گرفتن از متخصصان کارآمد و حرفه‌ای دارد. این طراحان هستند که با بررسی و ارزیابی فضای کار و تمامی معیارهای مد نظرتان، محیطی مطلوب بر حول محور سبک مینیمال پدید می‌آورند. سبکی که همیشه ساده‌گرایی، نظم و ترتیب بر روی طراحی دفتر کار سایه انداخته است. پس با توجه به اینکه محیط‌های نامنظم و درهم ریخته در مقوله طراحی دکوراسیون مینیمال جای گرفته نمی‌شوند، در نظر داشته باشید که این نوع طراحی برای افرادی که شخصی نامنظم هستند اصلا مناسب نمی‌باشد. چرا که وجود چنین ویژگی در افراد، نمی‌تواند معیار اصلی دکوراسیون مینیمال، که پیاده سازی نظم و ترتیب می‌باشد را در دفاتر کاری ماندگار و ثابت نگه دارد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبک کلاسیک در دکوراسیون سبکی قدیمی اما همچنان پرطرفدار است. وجود میزهای کلاسیک در فضاها، محیطی آشنا در ذهن همگی ایجاد کرده است. همه ما با این سبک آشنایی قبلی داریم. اما در این مقاله می‌خواهیم بدانیم برای داشتن چنین سبکی در محل کار از چه نوع چوبی برای ساخت...
اگر همین امروز تصمیم به فکر پارتیشن‌بندی فضای کار خود می گیرید، مطمئن باشید چند سال بعد از تصمیم عاقلانه‌ای که امروز گرفتید خوشحال خواهید شد. چراکه فضاهای اداری روزبه‌روز کوچکتر و کوچکتر می‌شوند و تا چند سال آینده مساحت زمین برای دفاتر کاری کم می‌شود. بنابراین وقتی نتوانید فضای...
مبلمان اداری را باید عنصر اساسی تشکیل دهنده دکوراسیون اداری دانست. هر بخشی از دکوراسیون اداری نیز بر مبنای نیازهای آن بخش طراحی و اجرا می‌شود. یکی از بخش‌های مهم و در معرض دید دفاتر اداری، اتاق انتظار است. اتاق انتظار فضایی است که مراجعان دفتر کار شما در آنها...
اولین تصور مشتری از شرکت شما دقیقاً زمانی آغازمی شود که از درب شرکت شما داخل می‌شود. فضای کاری شما فرصتی منحصر به فرد برای ایجاد هویت برند شما و تقویت ارزش‌های اصلی شما است. این بسیار مهم است که مشتریان شما با خروج از دفترتان چه تصور ماندگاری از...
به احتمال زیاد شما بیشتر هفته کاری خود را پشت میز می‌نشینید و یا حتی ممکن است در حال حاضر که مشغول خواندن این مقاله هستید نیز در پشت میز نشسته باشید. میز شما ممکن است در محل کار، یا دفتر خانگی شما باشد. در اصل عمر میزها تقریباً هم‌اندازه...