زمانی که قرار است ساعت‌های طولانی به کار بپردازید، به خصوص وقتی که مدام پشت کامپیوتر در حالت نشسته قرار دارید، باید در درجه اول به فکر سلامت جسمی خود باشید. شاید فکر کنید ساده است و فقط باید صندلی خود را تنظیم کنید. خیر! شما باید حواستان به تمامی استانداردهای وسایلتان باشد. از نور مانیتور گرفته تا حتی نحوه نشستن خودتان بر روی مبلمان اداری .

 شاید تا الان به این موضوع فکر نکرده باشید و تنها به نور صفحه مانیتور خود بسنده کرده باشید. اما این کافی نیست، در این صورت شما تنها مراقب چشمانتان بوده‌اید. آیا از فشار روی ستون فقرات و زانوهایتان خبر دارید؟

نشستن طولانی مدت حتی اگر تمامی اصول را هم رعایت کرده باشید بازهم خستگی برای شما دارد. بنابراین کوچک‌ترین قدمی که برای سلامتی خود می‌توانید بردارید توجه به استاندارد بودن وسایلی است که روزانه با آن سروکار دارید.

اگر به عنوان یک مدیر، این مقاله را می‌خوانید به شما توصیه می‌کنیم استاندارد بودن وسایل اداری شرکت خود را بازبینی کنید. شاید لازم باشد هزینه‌های جدیدی انجام دهید اما این هزینه‌ها تاثیر مثبت در بهره‌وری کار کارمندان خواهد داشت. اگر کارمند از وسایل استاندارد استفاده کنند احساس خستگی دیرتر به سراغ شما می‌آید. علاوه بر این کارها با کیفیت بالاتری صورت می‌گیرد.

دلیل استفاده از زیرپایی اداری

استفاده از زیرپایی می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. ما چند دلیل آن را برایتان توضیح می‌دهیم. یکی از دلایل می‌تواند بلند بودن ارتفاع میزتان باشد. شاید بگویید این موضوع چه ارتباطی با داشتن زیرپایی اداری دارد؟ زمانی که ارتفاع میز اداری بلند باشد، شما مجبور می‌شوید برای تناسب قرارگیری بدنتان پشت میز، صندلی اداری خود را هم با ارتفاع بلندتری تنظیم کنید. در نتیجه احتمال این که پاهایتان از سطح زمین فاصله بگیرد زیاد است.

راه حل قرار دادن یک زیرپایی اداری است که زیر پای خود قرار دهید و از آویزان شدن پاهایتان جلوگیری کنید. قرار نگرفتن پا بر روی زمین هنگام کار باعث می‌شود فشار زیادی بر روی زانوی شما ایجاد شود. اما گاهی تمامی وسایل شما ارگونومی لازم را دارد، اما مناسب قد شما نیست. برای این موضوع نیازی نیست ارتفاع میز و صندلی خود را تغییر دهید، وجود یک زیرپایی مشکل شما را حل می‌کند.

تاثیر زیرپایی بر روی سلامتی جسم شما

به نحوه نشستن خود دقت کنید. پاها قلب دوم شما هستند. زمانی که برای راحتی آن فکری نکرده باشید خستگی آن تمام وجود شما را در بر می‌گیرد. زمانی که در هنگام نشستن پای شما به زمین نرسد اگر نسبت به آن بی‌تفاوت باشید فشار جبران ناپذیری بر روی زانوهای خود می‌آورید. گاهی مجبور می‌شوید کمی جلوتر از سطح صندلی بنشینید و نتوانید به پشتی آن تکیه دهید. با این کار درست است که پاهایتان به زمین می‌رسد و در حالت ۹۰ درجه با بدنتان قرار می‌گیرد، اما فشار وارد شده به کمر و ستون فقراتتان وارد می‌شود.

پس از مدتی دچار گودی کمر می‌شوید. اما وجود یک زیرپایی اداری از قوس طبیعی بدن شما محافظت می‌کند. شما باید بتوانید به صورت کامل به پشتی صندلی تکیه دهید. حتی برای جبران قسمت گودی گردن خود را هم چاره‌ای بیندیشید. برخی از صندلی‌های اداری ارگونومیک طوری طراحی شده‌اند که در قسمت گردن نیز یک برآمدگی از جنس پشتی صندلی قرار می‌دهند که به راحتی سر خود را به آن تکیه دهید.

استفاده صحیح از زیرپایی اداری می‌تواند شما را از ابتلا به بیماری واریس دور کند. این بیماری بر اثر اختلال گردش خون اتفاق می‌افتد. زمانی که ساعت‌های زیادی را بر روی صندلی می‌نشینید و فعالیتی ندارید، عضلات پای شما بی تحرک و ثابت باشد، گردش خون به خوبی کار خود را انجام نمی‌دهد و همین موضوع باعث بروز بیماری واریس خواهد شد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها