The correct way to sit on a chair for the lumbar disc

نشستن برای ساعات طولانی بر روی صندلی اداری، بخش جدایی ناپذیر از زندگی کارمندی است. چه دورکار باشید و چه به صورت فیزیکی در دفتر کار حضور داشته باشید، باید ساعاتی طولانی را بر روی صندلی اداری بگذارنید، پس طبیعی است که نوع نشستن روی صندلی، مناسب بودن صندلی اداری، ارگونومیک بودن آن و… حائز اهمیت باشد.
صندلی اداری نقش مهمی در سلامت کلی بدن ما به ویژه سلامت کمر و ستون قفرات دارد. در واقع، صندلی اداری مناسب در وهله اول می‌تواند از کمردرد جلوگیری کند. اگر هم که از کمر درد رنج می‌برید، صندلی اداری مناسب و ارگونومیک می‌تواند تا حد زیادی به کاهش کمر درد ناشی از نشستن طولانی مدت کمک کند.
اگر شما نیز بعد از نشستن بر روی صندلی اداری در محل کار دچار کمر درد و خستگی مفرط می‌شوید، در ادامه این مقاله از مجله مکعب با ما همراه باشید تا به بررسی کامل طرز صحیح نشستن روی صندلی بپردازیم.

کمر درد، دردی شایع!

کمر درد یکی از بیماری و ناراحتی‌های فیزیکی فوق‌العاده شایع در بین افراد است. بیش از ۲۸ درصد از بزرگسالان در دوره‌های مختلف زندگی کمردرد را تجربه کرده‌اند، که بخش عظیمی از این گروه را افراد مسن و زنان تشکیل داده‌اند. قابل ذکر است که درمان کمر درد نیز یکی از درمان‌های گران قیمت و پر زحمت است. از طرفی همیشه پیشگیری بهتر درمان است.

کمردرد می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

  • دیسک کمر
  • بی نظمی‌های اسکلتی مانند اسکولیوز
  • آسیب‌هایی مانند رگ به رگ شدن و کشیدگی
  • تحلیل رفتن ستون فقرات
  • آرتروز
  • مشکلات عصبی و نخاعی مانند سیاتیک
  • مشکلات غیر ستون فقرات مانند بارداری و سنگ کلیه

از طرفی عواملی نظیر سن، ژنتیک، تناسب اندام، اضافه وزن، سلامت روان، سیگار کشیدن و عوامل روانی همگی به همراه عوامل مرتبط با شغل بر شدت میزان درد‌های کمری و ستون قفرات تأثیر دارد. عوامل مرتبط با شغل حیطه گسترده‌ای دارد، کار‌های فیزیکی که با اجسام سنگین سر و کار دارد و یا نشستن طولانی پشت میز می‌تواند باعث درد در ناحیه کمر شود.

طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر

تاثیر صندلی بر روی کمر درد

صندلی اداری مناسب و ارگونومیک و تنظیم فضای کاری در راستای بهینه‌سازی برای سلامت بیشتر کارمندان، تأثیر بسزایی در کمر درد دارد. جالب است بدانید که کمر درد در افرادی که دورکار هستند و به اصطلاح هوم آفیس دارند، شایع‌تر است. چون تعداد کمی از افراد، هوم آفیس ارگونومیکی برای خود دارند و از صندلی اداری و میز اداری مناسبی استفاده می‌کنند.

انتخاب صندلی اداری مناسب

شناسایی صندلی اداری مناسب به عوامل بسیاری بستگی دارد. تا زمانی که شما صندلی را امتحان نکنید، نمی‌توانید میزان راحتی و مناسب بودن یا نبودن آن را متوجه شوید.

جنس (متریال)

یکی از اولین عواملی که هنگام انتخاب صندلی اداری برای جلوگیری از کمردرد باید به آن توجه کنید، متریال سازنده آن است. اگر سری به بازار بزنید یا به فروشگاه‌های آنلاین فروش مبلمان اداری مراجعه کنید، می‌توانید انواع و اقسام صندلی در جنس‌های مختلف چرم، پلی استر، فوم و… ببینید. شما باید هنگام خرید صندلی به تمام قسمت‌های صندلی اعم از پد روی نشیمن، پشتی صندلی، دسته‌ها و… توجه کنید. زیرا هر بخشی از صندلی از قسمت‌های مختلفی از بدن پشتیبانی می‌کند. مثلاً پشتی صندلی از‌شانه‌ها و گردن حمایت می‌کند. همچنین شما باید توجه کنید از پارچه‌های قابل تنفس استفاده کنید و اگر به مواد خاصی حساسیت دارید، حتماً قبل از خرید در رابطه با مواد سازنده صندلی تحقیق کنید تا دچار مشکل نشوید.

طراحی ارگونومیک

داشتن یک صندلی اداری با طراحی ارگونومیک ضروری است. البته باید دقت کنید صرف اینکه بر روی صندلی برچسبی به عنوان ارگونومیک قرار دارد، دلیل بر ارگونومیک بودن آن نیست. بنابراین خریداران باید در این باره بسیار دقت داشته باشند. یکی از راه‌های مناسب برای تشخیص این است که شما از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر

هزینه

صندلی های اداری در بازه‌های مختلف قیمتی قرار دارند و برخی از جنس‌ها مانند چرم گران‌تر هستند و صندلی‌هایی با ویژگی‌های بیشتر و گزینه‌های قابل تنظیم مطمئناً می‌توانند هزینه بیشتری برای شما داشته باشند. قیمت بالاتر صندلی دلیل بر بهتر و مناسب‌تر بودن آن نیست، شما باید با توجه به فیزیک بدنی خود انتخاب کنید نه صرفا با توجه به قیمت صندلی اداری.

قابل تنظیم بودن

یکی از بهترین راه‌ها برای اطمینان از ارگونومیک بودن یک صندلی اداری، پیدا کردن صندلی با آپشن‌های قابل تنظیم است. شما باید بتوانید قسمت‌هایی مثل ارتفاع صندلی، شیب صندلی (قسمتی که روی آن می‌نشینید)، تکیه‌گاه‌های قابل جابجایی، تکیه‌گاه سر و… را تنظیم کنید. صندلی شما باید به نحوی تنظیم شود که زانو‌هایتان بصورت ۹۰ درجه خم شوند و پا‌های شما صاف روی زمین در جلوی شما یا روی یک زیرپایی قرار بگیرند. همچنین صندلی شما باید قابلیت چرخش داشته باشد تا بتوانید به راحتی صندلی‌های خود را در مواقعی که نیاز به تغییر موقعیت دارید به جای چرخاندن سر، حرکت دهید.

طرز صحیح نشستن روی صندلی

زمانی که شما به دنبال راهی برای کاهش کمر درد هنگام نشستن بر روی صندلی اداری هستید، متوجه می‌شوید که با اعمال تغییرات اندک در تنظیمات صندلی می‌توانید به نحوه نشستن خود بر روی صندلی کمک شایانی کنید. یکی از کارهایی که می‌توانیم برای سلامت بدن انجام دهیم تنظیم صندلی ارگونومیک است. اگر قبلاً این کار را انجام داده‌اید و هنوز کار کردن برایتان سخت است، این موارد را امتحان کنید:

طرز صحیح نشستن روی صندلی برای دیسک کمر

دسته‌های صندلی

صندلی‌های ارگونومیک دارای دسته‌هایی هستند که به راحتی می‌توانید آن‌ها را تنظیم کنید. تراز کردن و استفاده از این دسته‌ها به گونه‌ای مهم است که بازو‌های شما کمی در راستا‌شانه بلند شوند. این کار فشار اضافی را از روی‌شانه‌ها و ستون فقرات شما بر می‌دارد و از خمیدگی بیش از حد شما جلوگیری می‌کند. بهتر است شما هر دو دسته را تنظیم کنید تا بدن شما به طور طبیعی در این حالت قرار بگیرد.

پشتی صندلی

برای بررسی ارتفاع بهینه صندلی، تا حد امکان نزدیک به میز خود بنشینید. بازو‌های شما باید موازی با ستون فقرات باشد و دست شما باید به راحتی روی سطح میز بنشیند و زاویه ۹۰ درجه تشکیل دهد. اگر وضعیت آرنج شما بالاتر یا پایین‌تر از این است، باید ارتفاع صندلی را برای کاهش کمردرد هنگام نشستن بر روی صندلی اداری تنظیم کنید. معمولاً صندلی‌های ارگونومیک برای این منظور دارای اهرمی در زیر صندلی هستند. شما باید این اهرم را تا تنظیم ارتفاع مناسب (بالاتر یا پایین‌تر) بچرخانید یعنی تا زمانی که بازو‌های شما زاویه ۹۰ درجه را تشکیل دهند.

پشتی صندلی

برای اینکه این اندازه‌گیری را درست انجام دهید، باید صاف روی صندلی بنشینید و به پشتی آن تکیه دهید. سپس دست خود را مشت کنید و مشت خود را پشت ساق پا و جلوی لبه صندلی قرار دهید. مشت شما باید به راحتی در این فضا بنشیند، و اگر متوجه شدید که فضای لازم را ندارید، کف صندلی شما بیش از حد عمیق است. شما می‌توانید پشتی را با استفاده از کنترل‌های صندلی تنظیم کرده و به جلو بیاورید. اگر پشتی صندلی شما قابل تنظیم نیست می‌توانید از یک بالش یا بالشتک برای حمایت از کمر استفاده کنید.

زیر پایی صندلی

برای کاهش کمردرد هنگام نشستن بر روی صندلی اداری، باید بتوانید انگشتان خود را به راحتی زیر ران خود در لبه جلوی میز صندلی بلغزانید. این به شما امکان می‌دهد میزان فشار وارد شده بر روی ران‌های خود را ارزیابی کنید. اگر فضا خیلی تنگ است، باید پا‌های خود را روی چهارپایه نگه دارید. برخی از صندلی‌ها دارای یک زیرپایی متصل هستند تا بتوانید هر از گاهی پا‌های خود را بالا بیاورید.

تاثیر محیط بر کمر درد در فضای اداری

حتی با وجود بهترین صندلی‌های اداری، اگر به سایر عوامل توجه نکنید یا به بقیه امکانات محل کار خود توجه نکنید، ممکن است همچنان دچار کمردرد شوید. بهتر است شما روز خود را با حرکات کششی ملایم یا یوگا (البته با رضایت پزشک) شروع کنید تا بدن خود را برای کار کردن در طول روز آماده کنید. همچنین باید در هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با بلند شدن و راه رفتن، وضعیت خود را تغییر دهید. سایر اقدامات سلامتی را نیز فراموش نکنید. به یاد داشته باشید که همیشه باید بدن خود را هیدراته نگه دارید. به یاد داشته باشید که در سلامت بدن همه چیز به هم مرتبط است.

The correct way to sit on a chair for the lumbar disc

چه زمانی باید به متخصص مراجعه کرد

از آنجایی که دلایل کمردرد متفاوت است، گاهی اوقات حتی بهترین صندلی‌های اداری برای درمان کمردرد، به طور کامل آن را برطرف نمی‌کند. اگر درد شما ادامه دار و مزمن شود، باید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک بتواند علت(های) را به طور کامل‌تر بررسی کند و در مورد گزینه‌های درمانی احتمالی با شما صحبت کند.

نکته پایانی

نوع صندلی اداری و طرز نشستن شما بر روی آن تأثیر بسزایی در کمر درد و خستگی مزمن دارد. اگر سؤال دیگری در این زمینه دارید می‌توانید با کارشناسان مکعب در ارتباط باشید. گروه طراحی دکوراسیون داخلی مکعب در زمینه طراحی فضا‌های اداری فعالیت می‌کند.

4.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اکسسوری های ضروری هم افیس

اکسسوری‌های ضروری هم افیس

قبل از همه‌گیری کرونا، همه ما شغلی با ساعت و مکان ثابت در اداره‌ای داشتیم که امکانات اداری بطور کامل در اختیارمان بود. میز و