همه ما برای فراهم کردن شرایط راحتی در منزل تمام تلاش خود را می‌کنیم، اما چرا راحتی فضای کار خیلی برای ما اهمیت ندارد؟ با توجه به اینکه بیشتر ما ۶ روز در هفته و ۸ ساعت از هر روز را در محل کار خود سپری می‌کنیم، اما باز هم راحتی و آسایش در محیط کار و وجود یک فضای ارگونومیک را در اولویت قرار نمی‌دهیم. تا انتهای مطلب همراه مجله مکعب بمانید.

چرا ارگونومی موضوع بسیار مهمی است؟

واقعا ارگونومی چیست؟ ارگونومی یا ارگونومیک علم طراحی محل کار است. یک فضای اداری ارگونومیک به گونه‌ای طراحی می‌شود که شما راحت باشید و در معرض انواع آسیب‌دیدگی قرار نگیرید. به بیانی دیگر ما می‌توانیم ارگونومی را به عنوان علمی برای طراحی محل کار به روشی کارآمدتر در به حداقل رساندن فشار، صدمات و حوادث تعریف کنیم. نشستن برای ساعت‌های طولانی، بدن را تحت فشار قرار می‌دهد و می‌تواند باعث اختلالات اسکلتی عضلانی (MSD) و سایر مشکلات شود. بروز مداوم این مشکلات می‌تواند باعث بهره‌وری کم، افزایش غیبت، افزایش هزینه‌های درمانی و مراقبت‌های بهداشتی کارمندان و غیره شود. تحقیقات نشان داده‌اند که برنامه‌های موثر و موفق برای اجرای اصول ارگونومی در محیط کار می‌توانند فراوانی بروز MSD‌ها را ۶۱ درصد و غیبت کارمندان را تا ۸۷ درصد کاهش دهند. بنابراین، در نظر گرفتن اهمیت ارگونومی در محیط کار برای به حداقل رساندن خطرات با انجام کارشناسی‌های لازم توسط کارفرمایان بسیار مهم است. پیشنهاد می‌کنیم پیش از تاسیس شرکت و یا در حین بازطراحی آن با کارشناسان خبره طراحی داخلی یا معماری در زمینه اصول ارگونومی در محیط کار مشورت کنید.

مزایا و اهمیت ارگونومی در محیط کار

فضای کاری و تجهیزات نامناسبی که به درستی متناسب با نیازهای کارمندان شما تنظیم نشده‌اند، می‌توانند احساس خستگی، ناامیدی و عدم تمرکز در آن‌ها ایجاد کنند. اگر می‌خواهید بهره‌وری و انگیزه کارمندان خود را افزایش دهید و از آسیب‌دیدگی در محل کار جلوگیری کنید، به نکات ارائه شده در این مطلب توجه کنید.  رعایت اصول ارگونومی در محیط کار می‌تواند تأثیرات بسزایی در یک شرکت داشته باشد و از بسیاری جهات به سود آن باشد. در ادامه به چند مزیت آن اشاره شده است:

  • کیفیت محصولات را بهبود می‌بخشد و بهره‌وری نهایی را افزایش می‌دهد
  • روحیه و سلامت جسمی کارمندان را بهبود می‌بخشد
  • غیبت کارمندان را کاهش می‌دهد
  • سطح ایمنی محل کار را افزایش می‌دهد
  • شرایط اقتصادی شرکت را با کاهش خسارات و هزینه‌ها بهبود می‌بخشد
  • احتمال جابه‌جایی کارمندان را کاهش می‌دهد

راه‌های بهبود ارگونومی محل کار

یک برنامه ارگونومی عالی، فرآیندی است که به طور مداوم بهبود یابد و فعال و اولویت‌بندی شده باشد. اما واقعا چگونه می‌توان ارگونومی محل کار را بهبود بخشید؟ علاوه بر مواردی که یک کارفرما باید زیر نظر یک کارشناس برای بازطراحی مطابق با اصول ارگونومی در محیط کار در نظر بگیرد؛ توجه به موارد کوچکی مثل قرار دادن صحیح صندلی‌ها و میزها توسط کارمندان نیز می‌تواند یک تغییر بزرگ برای شرکت ایجاد کند. در ادامه به اصولی که کارفرمایان و کارمندان باید برای بهبود ارگونومی محل کار رعایت کنند؛ اشاره شده است. شما در نقش یک کارفرما باید:

بهترین تجهیزات اداری را طبق اصول ارگونومی خریداری کنید

به عنوان یک کارفرما اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات محل کار به ویژه صندلی‌ها ارگونومیک باشند. صندلی‌های قابل تنظیم بخرید که دارای پشتیبان کمر باشند. در کنار آن چیدمان تجهیزات اداری را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که فضای تنگی برای کارمندان فراهم نشود.

با غلبه بر مشکلات ارگونومیک از ایمنی محل کار مطمئن شوید

اصولا یک محل کار ایمن یک محل کار شاد و سازنده است. بنابراین مشکلات ارگونومیک که سلامت و ایمنی هر کارمند را تحت تأثیر قرار می‌دهند را به سرعت شناسایی و برطرف کنید.

به کارمندان خود آگاهی دهید

اگر کارمندان اصول ارگونومی در محیط کار را آموزش ببینند، اجرای آن نیز برای آن‌ها بسیار ساده‌تر خواهد بود. در این شرایط، آن‌ها قادرند حوادث و آسیب‌های محل کار را به حداقل برسانند و محیط کار ایمن‌تری ایجاد کنند. شما به عنوان یک کارمند باید:

همیشه یک وضعیت بدنی صحیح و مناسب را در پیش بگیرید

حفظ یک وضعیت بدنی صحیح در سالم و متناسب بودن بسیار موثر است. چرا که به جلوگیری از آسیب‌های وارده به کمر و گردن کمک می‌کند. در هر حالتی که هستید، اطمینان حاصل کنید که به درستی نشسته یا ایستاده‌اید و مدام وضعیت خود را بررسی کنید. طبق اصول طب فیزیکی، وضعیت صحیح وضعیتی است که بعد از گذشت زمان طولانی با احساس درد و فشار در عضلات و مفاصل همراه نباشد.

مراقب چشمان خود باشید

ساعت‌های طولانی خیره شدن به صفحه رایانه باعث خستگی چشم می‌شود که می‌تواند باعث استرس، سردرد و اختلال در بهره‌وری شود. مانیتور رایانه خود را در فاصله مناسبی از خود قرار دهید و وقتی بر روی صندلی خود نشسته‌اید مطمئن شوید که هم‌تراز سطح چشمان شما است. علاوه بر این، اگر چراغ یا پنجره‌ای در پشت آن قرار دارد، موقعیت مانیتور را طوری تنظیم کنید که از تابش خیره‌کننده آن بکاهد. اگر وضوح تصویر مانیتور کم است یا آسیب‌دیده، در اسرع وقت آن را تعمیر کنید.

هر از چندگاهی استراحت کنید

فشار در محل کار می‌تواند مشکلات جدی برای بدن و ذهن شما ایجاد کند. برای جلوگیری از تجمع استرس و فشارهای وارده، استراحت کنید. حتی یک وقفه کوتاه ۵ دقیقه‌ای می‌تواند به کاهش خستگی و جلوگیری از اختلالات اسکلتی عضلانی کمک کند. پس از انجام مداوم حرکات تکراری اجتناب کنید و گاهی بلند شوید و راه بروید.

اطمینان حاصل کنید که تجهیزات کاری شما به درستی قرار گرفته‌اند

مبلمان و تجهیزات اداری باید متناسب با قد و نوع کار شما قابل تنظیم شده باشند. اگر پشت میز نشسته‌اید، صندلی شما باید به گونه‌ای تنظیم شود که پاها روی زمین قرار گرفته و زانوها با لگن هم سطح باشند. وسایلی را که مرتباً استفاده می‌کنید نزدیک خود قرار دهید تا به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید؛ چرا که این کار می‌تواند از فشار عضلات بکاهد. حتی اگر می‌خواهید با آسیب جدی به ستون فقرات خود مواجه نشوید، به طور مداوم گوشی را بین گوش و گردن خود قرار ندهید.

در اطراف خود تنظیماتی انجام دهید

مواردی از قبیل وجود نور کافی (چه طبیعی و چه مصنوعی)، دمای اتاق مطبوع و وجود یک یا چند پنجره در دفتر برای تهویه و نور مناسب، می‌تواند بر روحیه و انگیزه شما تأثیر بگذارند. بنابراین این موارد را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در بهترین شرایط هستید. ارگونومی محل کار آن‌طور که به نظر می‌رسد پیچیده نیست. رعایت نکات ذکر شده در بالا می‌تواند به شما در بهبود آن کمک کند. اما مطمئنا بهره‌مندی از تجربیات کارشناسان طراحی داخلی و معماری تاثیر بیشتری خواهد گذاشت. می‌توانید برای کسب راهنمایی و مشاوره تخصصی‌تر در این زمینه با گروه طراحی دکوراسیون داخلی مکعب مشورت کنید. این گروه مدت مدیدی است که در دو زمینه طراحی دکوراسیون اداری و طراحی دکوراسیون داخلی منزل فعالیت می‌کند و علاوه بر ارائه خدمات طراحی و مشاوره بصورت رایگان، سعی در طراحی و تولید محصولات متناسب با فضاهای مذکور را دارد. محصولاتی که در گروه مکعب طراحی و تولید می‌شوند علاوه بر ارگونومی دارای تنوع در متریال هم می‌باشند که این موضوع انتخاب را برای شما آسان می‌کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها