تزئینات در دکوراسیون داخلی نه تنها تأثیر گذار است بلکه حالت و یا احساسی را خلق می‌کند و شخصیت خانواده‌ای را که شما در آن زندگی می‌کنید به نمایش می‌گذارد. توجه به این سه اصل یعنی عملکرد، حالت و شخصیت است منجر به موفقیت اجرای طراحی دکوراسیون اداری یا داخلی شما می‌شود. پیش از نقاشی و چینش مجدد برای تفکر در رابطه با خانواده و شیوه زندگیتان زمان بگذارید.

تاثیر تزئینات در دکوراسیون داخلی

برای ایده گرفتن نگاهی به مجله‌ها انداخته و ایده‌ها و طراح‌های اتاق‌هایی که به نظرتان جالب است انتخاب کنید. چیز‌هایی که وجود آنها در خانه منجر به خوشحالی و نشاط شما می‌شوند را جمع آوری کرده و سپس رنگ‌های آنها را برای دستیابی به سر نخ جهت طراحی جدید را بررسی کنید. این آغاز راه برنامه ریزی شده تزئینات یه محیط زندگی است. برای ادامه مسیر با عملکرد شروع می‌کنیم.

عملکرد:

تزئینات تنها به منظور ایجاد جلوه‌ای دلنشین برای چشم‌ها نیست. بلکه هدف مهم دیگر آن افزایش کارایی شما برای محیط است.

نقطه کانونی:

گاهی اتاق‌ها دارای نقطه کانونی (مکان‌هایی که چشم در زمان ورود به اتاق ناخودآگاه به سمت آن می‌رود) طبیعی هستند. شومینه، پنجره‌ای با منظره دیدنی، شاید یک قفسه کتاب کار شده در دیوار. اگر اتاق به طور طبیعی فاقد نقطه کانونی است با استفاده از یک وسیله هنری و یا قالیچه‎‌ای رنگارنگ آن را ایجاد کنید.

اثاثیه:

تعیین کنید که هر یک از لوازم خانه با قرار گیری در کدام نقطه می‌تواند بیشتر و بهتر پاسخگوی نیازهای شما باشد. اگر یکی از لوازم شما کار نمی‌کند و یا بیش از اندازه برای سایز اتاق بزرگ یا کوچک است. از شر آن خلاص شوید و یا آن را با چیز دیگری در خانه که مناسب‌تر خواهد بود، جایگزین کنید.

روشنایی:

توصیه می‌شود روشنایی انتخاب کنید که بیش از همه برای استفاده در محیط مورد نظر کارآیی لازم را داشته باشد تا اینکه زیبایی باشد. نور مستقیم از لامپ و یا نور غیر مستقیم مانند تماشای تلوزیون و یا گفت و گو در محیط نیاز دارد. چراغ دیواری، چراغ های کف، چراغ ریلی یا چراغ های تو کار-جزئیات بافت، رنگ و اتاق را بهبود می بخشند.

چیدمان اثاثیه:

فضای خود را برکاغذ گراف رسم کنید.محل کلید، پریز، دریچه ها، پنجره و درب ها سنجیده و علامت بزنید. اسباب و اثاثیه خود را در نظر گرفته و ان ها در پلان طبقه خود جا نمایی کنید. به طور کلی آن دسته از اصلی ترین :اسباب و اثاثیه شما دقیقا در نقطه کانونی قرار داده شده اند. قسمت هایی که قرار است چیز جدید قرار بگیرد و یا خالی بماند را نیز پر کنید. به تعادل بین اثاثیه بلند و کوتاه مانند سبک و سنگین توجه داشته باشید. با توجه به اینکه منزل مسکونی بسیار وسایل دارد چیدمان اثاثیه بسیار تاثیر دارد ولی با توجه به اینکه پارتیشن اداری شرکت ها بسیار کار شما سخت است و بیشتر با مبلمان اداری ممکن است یک دکوراسیون جذاب داشته باشید.

ایجاد تعادل در کوراسیون داخلی

در میان تمام قوانین طراحی دکوراسیون داخلی، اولین قانون بالانس یا همان تعادل است. تمام طراحان در هر زمینه‌ای که باشند می‌آموزند که ایجاد تعادل از چه اهمیتی برخوردار است. تقسیم وزن از لحاظ بصری در فضا و بخش بندی بین دو قسمت،  تعادل در دکوراسیون داخلی نامیده می‌شود. وقتی تعادل برقرار باشد نشان می‌دهد همه چیز در جای درست خود قرار گرفته است. بعضی از طراحان اعتقاد دارند که اگر تعادل نباشد بقیه مراحل هم به خوبی پیش نمی‌روند. از نظری پایه و اساس یک طراحی داخلی صحیح حفظ تعادل است.

در طراحی داخلی تعادل به معنی توزیع عناصر برای خلق بالانس بصری است. همچنین در فرم، بافت، رنگ و دیگر عناصر تعادل باید وجود داشته باشد. راحت‌ترین راه برای ایجاد تعادل تقارن است، اما در این صورت پویایی و انرژی محیط کاهش پیدا می‌کند. تعادل در تقارن بیشتر مختص طراحی‌های کلاسیک می‌باشد.

جزئیات در دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی دقت در انتخب رنگ‌ها، ساختار، متریال، استایل و محصولاتی که در دکور کردن یک مکان است. در هنگام دکوراسیون و طراحی دقت به جزئیات بسیار پر اهمیت است. به طور طبیعی لوازم و رنگ‌ها در این پروسه  نقشی اساسی بازی می‌کنند. اما این کوچکترین المانی است که باعث ایجاد تفاوت خانه‌ای پرانرژی و روشن یا یک خانه کسل کننده است.

جزئیات کوچک است که خانه‌ای زیبا و خاص را خلق می‌کند. به طور مثال رنگ کف، بافت یا طرح کاغذ دیواری باید با لوازم در هماهنگی کامل باشد. در زمان تغییر دکوراسیون و چیدمان لوازم ممکن است حس کنید چیزی را فراموش کرده‌اید، این زمانی است که تغییرات جزئی باید وارد دکوراسیون شما شود. تغییرات جزئی باعث کامل شدن و شخصیت دادن به محیط می‌شود. سعی کنید تعداد رنگ‌های زیادی وارد محیط نکنید و در استفاده از رنگ‌ها تعادل را رعایت کنید.

نسبت طلایی در طراحی دکوراسیون داخلی

حتما در مبحث ابعاد و تناسب نسبت طلایی ۱.۶۱۸ به گوشتان خورده است. به نظر می‌رسد طبیعت با تکرار این نسبت در همه ابعاد خلق کننده همه چیز در حد کمال است. به طور مثال اهمیت نسبت طلایی در در بدن انسان به بهترین شکل دیده می‌شود. همینطور این نسبت را در عرصه‌ها و زمینه‌های دیگر هم مشاهده خواهید کرد. تمام اشیائی که نسبت طلایی را در خود رعایت کرده‌اند بدون قطع دارای زیبایی بصری بسیاری هستند.

حس و حال در طراحی 

حس و حال اتاق با انتخاب رنگ، سبک مبلمان، میزان بافت و الگو هایی که انتخاب میکنید و در نهایت لوازم تزئینی توسط شما تعیین می شود. از آن جایی که در زمان خلق حس و حال خانه و تعیین تم (مضمون) در میان ایده های متنوع موارد بسیاری برای تفکر و در نظر گرفته شدن وجود دارند، این کار به نظر بسیار سرگرم کننده و جذاب است. در اینجا به فاکتور هایی که شما باید در زمان تعیین حس و حال منزل در نظر بگیرید اشاره شده است:

بخش الهامات:

ساده ترین راه برای شروع دکوراسیون داخلی بهره گیری از ایده ها و الهامات است. کوسن، یک روسری مورد علاقه و حتی تصویریک مجله نقاط خوبی برای شروع هستند. سعی کنید اشیایی که برای الهامات انتخاب می کنید عاقلانه و منطقی باشند و مطمئن باشید که زمانی که به آن ها نگاه میکنید احساس خوبی را برای شما ایجاد می کنند. این پایه و اساس انتخاب الگوها، بافت هاف رنگ ها و در کل تم (مضمون) است.

تم(مضمون):

چیزی که از آن الهام گرفته اید را تجزیه تحلیل کرده و برای ان یک نام تم (مضمون) بسازید. برای مثال یک کوسن ملیله دوزی شده با طرح های گیاهی در زمینه ای مشکی رنگ مکن است ایده ای برای انتخاب کاشی به شکل باغ سرسبز رسمی باشد. توانایی توصیف نام تم (مضمون) و تمامی ایده های حمایت کننده خود را داشته باشید. چاپ طرح گیاهان، دیوار های راه راه، رنگ های گیاهی و گلی، پارچه و اثاثیه رسمی، چوب های تیره و تزئینات مشکی باید با این تم خاص هماهنگ باشند.

نشانه رنگ:

رنگ همیشه باید با مضمون هماهنگ باشد. اکثر اوقات مناسب ترین رنگ ها در الگو و طراحی چیزی که از ان الهام گرفته اید قابل مشاهده است. به طور کلی بهتر است در طراحی یک اتاق از سه رنگ استفاده کنید: رنگ غالب، رنگ به کار رفته شده در دیوار ها، فرش و پس زمینه های پارچه؛ رنگ ثانویه در سراسر پارچه ها و وسیال تزئیناتی اتاق دیده می شوند، و رنگ های جزئی که برای افزودن هیجان و انرژی به اتاق به کار برده می شوند

الگو ها:

راه راه، چهار خانه، گلدار و ساده تنها چند طرح محدود هستند که می توانید مطابق با مضمون از آن ها در طراحی خانه استفاده کنید.

با در نظر گرفتن سه نکته شما می توانید الگو ها را باهم ترکیب کنید:

  • رنگ پس زمینه را یکسان انتخاب کنید.
  • از همرنگ بودن الگو ها اطمینان حاصل کنید.
  • به مقیاس و سایز الگو ها تنوع بدهید.

بافت:

استفاده از وسایل بسیار لطیف و درخشان و یا دارای بافتی درشت و روستایی در کمترین زمان خسته کننده خواهد شد. تنوع به خرج دهید تا محیطی جذاب ایجاد کنید. حتی یک الگو می تواند به عنوان بافت مورد استفاده قرار بگیرد. بسیاری از چاپ ها به نظر بعد دار مرسند و بنابرین به طرح دکوراسیون شما عمق می بخشد.

اسباب و اثاثیه:

جدا از کاربردی بودن، لوازم منزل شما نقش مهمی را در حفظ تم (مضمون) شما ایفا می کنند. ممکن است برخی از تکه های لوازم شما به نظر کابردی بیایند اما رنگ و استایل آن با تم منزل شما هماهننگی نداشته و تو ذوق بزنند. سعی کنید مشکل عدم هماهنگی آن ها را با دوختن روکش، استفاده از سفرع و یا نقاشی حل کنید. در نهایت می توانید آن را از اتاق خارج کنید.

شخصیت:

این هم شانس شما برای زدن مهر شخصیت بر یک خانه خوب طراحی شده. این هم چند استراتژی:

استفاده از اکسسوری ها:

اکسسوری اداری مانند عکس، گلدان، کوسن و قالیچه ها بخشی جدا نشدنی در پلان دکوراسیون هر فضایی هستند. به طور کلی این لوازم نیز باید با مضمون شما هماهنگ باشند. اما در این قسمت شما می توانید انعطاف پذیر تر باشید. یک عکس آنتیک می تواند به خانه ای مدرن تنوعی زیبا هدیه کند. لوازم تزئینی خانه می توانند بر دیوار، طاقچه، روی میز اداری ها، و کف قرار بگیرند. آن ها می توانند کوسن، نقاشی و یا عکس باشند.

وسواس:

در طرح دکوراسیون شما این امری اختیاری است اما با هر گونه کیفیت استریلی که شما ممکن است با تمام راهنما هایی که به طور جدی دنبال کرده اید مقابله می کند. یک اتاق نشیمن روستایی زیبا با پارچه ای سرگرم کننده در بالای شومینه مقابله می کند.

غیر منتظره:

علایق نباید وسواسی بشوند، آن ها می توانند چیزی کاملا غیر منتظره در فضای خانه باشند مانند یک سقف رنگی!