مجله مکعب
پست شده در

طراحی مبلمان اداری افزایش دهنده همکاری میان کارکنان

دفاتری که کارکنان را از یکدیگر جدا می‌کند؛ کمتر الهام‌بخش همکاری بین آنها خواهد بود. اما همین فضاها هنگامی که کارکنان را با یکدیگر در ارتباط قرار می‌دهد، همکاری یک نتیجه اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. در این مطلب وب‌سایت مکعب گروپ به بررسی طراحی مبلمان اداری افزایش دهنده همکاری میان کارکنان می‌پردازیم. به طور خلاصه برای رسیدن به این هدف، باید چندین عامل را در نظر بگیرید؛ که در ادامه این مطلب، این موارد را مرور می‌کنیم.

ایجاد تعادل فضایی

تعادلی بین فضای باز و محصور، باید در طراحی مجدد شما وجود داشته باشد. برای فضاهای باز، مجتمع‌های بزرگ که کارکنان امکان برگزاری گردهمایی دارند را در نظر بگیرید. در این فضاها حتی راهروهای دفتر شما می‌تواند گسترش یابد تا الهام‌بخش ارتباطات باشد.

فضای خصوصی

در کنار فضاهای باز، کارکنان شما به یک فضای خصوصی برای انجام کارهای خود نیاز دارند. گنجاندن مرزهایی که مناطق مشترک را از فضای کاری شخصی جدا می‌کنند، یک عنصر کلیدی در طراحی مبلمان اداری افزایش دهنده همکاری میان کارکنان است.

مناطق

شما همچنین می‌توانید فضای خود را با مناطق مختلف تعریف کنید. شما می‌توانید یک “منطقه آرام” داشته باشید؛ که کارکنان می‌توانند کارهای فردی خود را در آن انجام دهند. همچنین مناطق اجتماعی را می‌توانید برای کارکنانی که مایل به صحبت کردن با یکدیگر هستند، ایجاد کنید. مناطق متنوع همکاری اجازه می‌دهند که تیم‌ها در یک فضای بدون اضطراب و بدون مزاحم در کنار یکدیگر جمع شوند؛ و این موضوع باعث می‌شود زمینه‌هایی برای یادگیری بیشتر دانش‌های موجود و یا کشف چیزهای جدید فراهم شود.

صندلی جایگزین

بهبود بازده فضای کار الزاما به معنی داشتن یک دفتر اداری بدون دیوار نیست. راه دیگری نیز برای رسیدن به این احساس وجود دارد که این راه مربوط به یک صندلی دائمی یا اختصاصی است. این صندلی به شما این امکان را می‌دهد که فضاهای خود را در دفتر اداری خود گسترش دهید، به بطوریکه تعامل و همکاری با دیگران را تشویق کنند. اگر این مورد را ترجیح نمی‌دهید، صندلی‌ها را به صورت ردیفی یا مجموعه‌ای مرتب کنید. این کار باعث بازتر شدن فضای اداری شما می‌شود. نه تنها این شکل چینش، اما این مدل هم کار تیمی را تشویق می‌کند؛ و ثابت شده است بیش از کار کردن به تنهایی مفید و موثر است.

اتاق‌ها در کجا قرار بگیرند

مبلمان اداری افزایش دهنده همکاری
مبلمان اداری افزایش دهنده همکاری

اگر برای جداسازی فضاها از سیستم‌های پارتیشن اداری یا قفسه‌های شیشه‌ای شفاف استفاده کنید؛ هر دو الهام‌بخش یک فرآیند خلاقانه هستند. در واقع با این کار نه تنها فضای اداری شما یکپارچه می‌شود، بلکه کارکنان را قادر می‌سازد که یکدیگر را در حین کار ببینند. به عنوان مثال، دفاتر بسته سنتی را در نظر بگیرید. کارمندان هنگامی که به اطلاعات یکدیگر نیاز داشته باشند، باید به دفتر شخص مورد نظر مراجعه کنند؛ و درب اتاق او را بزنند. با استفاده از پانل‌های کم ارتفاع یا شیشه‌ای شفاف، آنها می‌توانند تنها با یک نگاه متوجه شوند شخص مورد نظر در دفتر حضور دارد یا خیر و شخص مورد نظر هم به راحتی می‌تواند متوجه شود که یکی از همکارانش به کمک او نیاز دارد.

قانون ۵۰ فوت

قاعده دیگر برای تقسیم‌بندی فضاهای اداری پیروی از قانون ۵۰ فوت است. فارغ از اینکه چه فاکتورهایی را در طراحی خود در نظر گرفته‌اید. تمام امکانات و تجهیزاتی که در فاصله بیش از ۵۰ فوت از محیط کاری شما قرار دارند بدون استفاده باقی خواهند ماند. تمامی امکانات از جمله اتاق‌ها، کافه‌ها یا تجهیزات مشابه باید در نزدیکی محل کار تیم و گروه‌ها قرار بگیرند.

روشنایی

کارشناسان حتی الامکان استفاده از نور طبیعی را توصیه می‌کنند حتی اگر دفتر اداری شما امکان استفاده مستقیم از نور طبیعی را ندارد. شما هنوز هم می‌توانید آن را جذب و استفاده کنید. مثلا از شیشه یا آینه برای بازتاب دادن نور در سراسر دفتر خود استفاده کنید. اگر این امکان وجود نداشته باشد، شما باید اطمینان حاصل کنید که همه مناطق به اندازه کافی روشن هستند. نور هم به کارکنان شما اجازه می‌دهد تا بدانند که چه کاری را انجام می‌دهند و هم انرژی و فضای همکاری را در دفتر کار آنها حفظ می‌کند.

در صورت موجود بودن، نور طبیعی می‌تواند یک منبع نور اصلی در دفتر کار شما باشد. اما شما باید اطمینان حاصل کنید که یک لامپ یا منبع نور مصنوعی نیز در دسترس و در محدوده میز کارمندی خود برای استفاده پس از ساعات روشنایی داشته باشید. روشنایی نیز باید بخشی از برنامه طراحی مجدد شما باشد؛ که در صورت نیاز به تمرکز فردی شما کمک می‌کند. نورپردازی همچنین شامل آنچه که از مانیتورهای کامپیوتری منتشر می‌شود نیز می‌باشد. در حالی که صفحه نمایش‌های LED امروزه، از نظر وضوح و رنگ، مزایای بسیاری دارند؛ اما به هنگام نورپردازی نامناسب به یک کابوس شبانه تبدیل می‌شوند.

مبلمان

دفاتری که دارای دکوراسیون اداری  و مبلمان مناسب هستند، راحتی کارکنان را افزایش خواهند داد. وقتی کارکنان در طول روز احساس راحتی می‌کنند، احتمال بیشتری برای همکاری و برقراری ارتباط با یکدیگر وجود خواهد داشت. همین امر در مورد میزهای اداری نیز صادق است. اگر آنها فضای کافی برای کار کردن و نگهداری اسناد و مدارک مهم داشته باشند؛ هدر رفتن وقت از بین خواهد رفت. در نتیجه آنها زمان بیشتری برای همکاری با یکدیگر خواهند داشت. مقاله ” با مبلمان اداری آکوستیک کارایی کارکنان را افزایش دهید ” را مطالعه کنید.

به گفتگو بپیوندید

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

کیسه خرید 0