یکی از راه‌های خرید مبلمان اداری با قیمت مناسب، خرید دست دوم آن است. اگر بودجه محدودی دارید و به چیزی واقعاً ارزان نیاز دارید، خرید مبلمان اداری دست دوم می‌تواند روش خوبی برای مدیریت هزینه‌ها باشد. شما به‌راحتی می‌توانید انواع صندلی‌ها و میز‌های اداری کارکرده را در بازار دست‌دوم ها پیدا کنید اما برای این‌که صرفه‌جوی در هزینه‌ها قابل‌توجه باشد باید نکات مهمی را هم در نظر بگیرید. در ادامه این مقاله از مجله مکعب، مشکلات بالقوه‌ای که در هنگام خرید مبلمان اداری دست دوم باید در نظر داشته باشید را با شما مرور خواهیم کرد.

مشکلات خرید مبلمان اداری دست دوم

  • نداشتن گارانتی
  • وجود قطعات غیر اصلی
  • عمر کوتاه‌تر
  • نقص‌های پنهانی
  • کثیفی و آلودگی
  • همیشه اقتصادی نیست
  • مشکلات تحویل

 

مهم‌ترین مشکلات صندلی اداری

نداشتن گارانتی

یکی از بزرگ‌ترین نکات منفی مبلمان اداری دست دوم این است که تقریباً هرگز ضمانت تولید کننده را نخواهید داشت. اگرچه گاهی اتفاق می‌افتد که تولید کننده‌ای گارانتی خود را به صندلی و نه خریدار اصلی ارائه دهد اما در چنین حالتی باید در زمانی که هنوز از گارانتی مبلمان خریداری شده باقی مانده است اقدام به خرید آن بکنید که چنین موردی نیز بسیار نادر است؛ زیرا معمولاً هیچ‌کسی صندلی تازه خریداری شده‌ای که هنوز زمان زیادی از گارانتی آن باقی مانده است را در بازار دست‌دوم ها نمی‌فروشد. اغلب ضمانت نامه‌ها فقط برای خریدار اصلی معتبر است و به‌محض فروش مجدد به شخصی دیگر، باطل می‌شود.

گارانتی و ضمانت‌نامه موضوع مهم و ارزشمندی است. برخی برندهای معتبر تضمین‌های بالای ۱۰ سال را برای برخی صندلی‌ها ارائه می‌دهند که به معنی دوام و کیفیت بالای آن‌ها است و تا سال‌های سال خیال شما را از بابت خرید صندلی راحت می‌کند. حتی مبلمان‌هایی باکیفیت کمتر که از دوره‌های ضمانت کوتاه‌تری برخوردار هستند نیز نسبت به محصولات بدون ضمانت ارزش بیشتری برای خرید دارند. چراکه اگر مشکلی پیش بیاید، آن‌ها قطعات را به‌صورت رایگان برای شما تعویض می‌کنند؛ اما عدم گارانتی به این معنی است که نمی‌دانید صندلی و یا مبلمان خریداری شده تا چند وقت دیگر برای شما کار خواهد کرد. همچنین در صورت به وجود آمدن مشکل و یا نیاز به تعویض قطعات، ‌تولیدکننده مسئولیتی بابت تأمین قطعه موردنیاز شما نخواهد داشت.

 

 وجود قطعات غیر اصلی

ازآنجایی‌که بازار خرید مبلمان اداری دست ‌دوم داغ است برخی فروشندگان بازار لوازم کارکرده، مبلمان ‌های نه‌چندان سالم را می‌خرند و با تعمیرات و تعویض قطعات آن‌ها را در بازار دست‌دوم ها به فروش می‌رسانند. ازآنجایی‌که این فروشندگان به دنبال سود بیشتری هستند احتمال دارد که برای کاهش هزینه‌ها قید استفاده از قطعات اصلی را در هنگام تعویض قطعات بزنند و از قطعات عمومی به‌عنوان جایگزین استفاده کنند.

این قطعات معمولاً از کیفیت پایین‌تری برخوردارند و به‌گونه‌ای طراحی نشده‌اند که به‌طور خاص با آن مدل صندلی خاص قابل استفاده باشند. به‌عنوان‌مثال، فرض کنید یک فروشنده ۲۰ صندلی ارگونومیک اداری را از یکی از شرکت‌هایی که در حال جابجایی است خریده است که چرخ یکی از صندلی‌ها خراب شده است. ازآنجایی‌که دسترسی به نمایندگی برای تأمین قطعات اصلی وجود ندارد، قطعات عمومی و متعلق به صندلی دیگری جایگزین چرخ‌های این صندلی می‌شود که مطمئناً کیفیت پایین‌تری از قطعه اصلی دارد. حتی ممکن است چرخ‌های اصلی برای تحمل وزن ۱۰۰ کیلو طراحی شده باشند و چرخ‌های جدید توانایی تحمل وزن بالاتر از ۶۰ کیلو را نداشته باشند. در چنین حالتی نتیجه کار کاملاً مشخص است. به‌محض خرید و استفاده از صندلی توسط یک بزرگ‌سال، چرخ صندلی خواهد شکست و شما را دوباره درگیر خرید یک صندلی جدید خواهد کرد.

عمر کوتاه‌تر

اگرچه خرید مبلمان اداری دست دوم تا حدودی در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌کند اما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که به‌اندازه یک نمونه کاملاً جدید از همان نوع دوام بیاورد. به‌طور مثال، صندلی‌های اداری طوری طراحی نشده‌اند که برای همیشه دوام داشته باشند. قسمت‌هایی مانند کف، پارچه، دسته‌ها و سیلندر در نهایت فرسوده می‌شوند. ازاین‌رو اگر یک صندلی با کارکرد پنج‌ساله بخرید، این شانس وجود دارد که دو سال بیشتر برای شما دوام نیاورد.

اگر نمی‌دانید این صندلی از کجا آمده است یا چه کسی از آن استفاده کرده است، داستان خطرناک‌تر می‌شود. چراکه نمی‌دانید چند ساعت در روز و چگونه از این صندلی استفاده شده است. فکر کنید صندلی خریداری شده توسط شما قبلاً در یک مرکز تماس ۲۴ ساعته بوده است که به‌صورت شبانه‌روزی از آن استفاده می‌شده است. طبیعتاً این صندلی برای شما دوامی نخواهد داشت و به‌زودی زود شما را مجبور به خرید صندلی تازه خواهد کرد.

نقص‌های پنهانی

مبلمان اداری معمولاً دچار مشکلاتی می‌شوند که اگرچه خیلی به چشم تمی‌اید اما به آسانی می‌تواند موجب مشکلاتی در کارایی آن‌ها شود. هرچه عمر مبلمان اداری طولانی‌تر باشد، این مشکلات بیشتر خواهد بود. به‌طور مثال شاید رویه صندلی از بین نرفته باشد، اما اسفنج کفی ان از داخل از بین رفته باشد. یا به‌طور مثال دسته‌های صندلی شل شده‌ باشد و دیگر قابل سفت شدن و یا رگلاژ شدن نباشند. این نقص‌ها به‌طور واضح در یک عکس آگهی آنلاین دست‌دوم فروشی قابل تشخیص نیست.

یکی از راه‌های مقابله با این مشکل این است که سعی کنید حتی‌الامکان به‌صورت حضوری اقدام به خرید مبلمان اداری دست دوم بکنید. هرچند ممکن است مشکلاتی نیز وجود داشته باشد که تا زمانی که شروع به استفاده مداوم از صندلی نکنید، به‌راحتی متوجه آن‌ها نمی‌شوید.

کثیفی و آلودگی

مانند سایر مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، وضعیت روکش و ظاهر وضعیت مبلمان اداری کارکرده هم کمی قمار است. چراکه باز هم به این دلیل که ممکن است شما فردی را که از صندلی استفاده کرده و تعداد دفعات استفاده از آن را نشناسید این احتمال وجود دارد که فرد مورد نظر آدم مرتب و تمیزی نبوده باشد. در صورتی که خوراکی و یا نوشیدنی روی صندلی ریخته شده باشد، همچنین این امکان وجود دارد که صندلی بوی بدی گرفته باشد.

یک از مزایای صندلی و مبلمان اداری جدید این است که مطمئن هستید اولین نفری که از آن استفاده می‌کند خود شما هستید. خرید صندلی دستم دوم چیزی شبیه خرید تشک تخت خواب دست دوم است. چراکه بسیاری از ما روزانه شش ساعت یا بیشتر از عمر خود را روی صندلی محل کار خود می‌نشینیم. این درست مساوی با همان زمانی است که در خواب و روی تشک می‌گذرانیم. از ان‌جایی که خرید تشک دست دوم به دلیل مسائل بهداشتی چندان متداول نیست، صندلی اداری مستعمل نیز می‌تواند به همین صورت باشد. به‌خصوص اگر در مورد مالک قبلی و نحوه استفاده از آن اطلاعی نداشته باشید.

همیشه اقتصادی نیست

اگرچه با خرید مبلمان اداری کارکرده می‌توانید تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید اما این کار همیشه اقتصادی نیست. چراکه مثلاً ممکن است شما صندلی کارکرده‌ای با نصف قیمت بخرید اما ازآنجایی‌که محصول خریداری شده شما بدون ضمانت است و مشخص نیست که تا کی کار خواهد کرد،‌ انتخاب چندان هوشمندانه‌ای در طولانی مدت به حساب نمی‌آید. درنهایت این‌که خرید مبلمان و یا صندلی جدید سرمایه گذاری مطمئن‌تری است چرا که تضمین می‌کند حداقل ۱۵ سال از آن استفاده کنید در صورتی که احتمال تعویض صندلی دست دوم هر چند سال یک‌بار وجود دارد.

مشکلات تحویل

آخرین مشکل احتمالی قابل‌توجه هنگام خرید از فروشندگان آنلاین خواهید داشت، مشکل تحویل و دریافت کالای خریداری شده است. بسیاری از این فروشندگان صندلی و تجهیزات اداری را به صورت کامل مونتاژ شده و بدون جعبه ارائه می‌دهند که برای جابه‌جایی آن حتماً نیاز به وانت خواهید داشت. در صورتی که اگر صندلی و یا مبلمانی جدید بخرید احتمالاً آن را در بسته بندی دریافت خواهید کرد که به‌آسانی در محل کارتان قابل مونتاژ کردن است.

 

سخن پایانی:

تصمیم‌گیری در مورد خرید مبلمان اداری دست دوم و یا جدید انتخاب سختی است. چرا که اگرچه در وهله اول ازنظر صرفه‌جویی در هزینه ها وسوسه‌انگیز به نظر می‌رسد اما در طولانی مدت ممکن است به‌راحتی شما را از انتخابتان پشیمان کند. در هر صورت به شما توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم گیری مشکلاتی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم را در نظر بگیرید و سپس با بررسی گزینه‌های موجود برای خرید اقدام کنید. پس پیش از هر انتخابی باید بدانید که دقیقاً به دنبال چه چیزی می‌گردید و چه چیزی برای شما مهم است، در این صورت می‌توانید انتخاب کنید که به سراغ خرید مبلمان اداری کارکرده بروید یا نو. برای بررسی بیشتر قیمت انواع مبلمان اداری به بخش فروشگاه گروه دکوراسیون داخلی مکعب سری بزنید شاید بتوانید در میان مجموعه بزرگی از انواع مبلمان اداری، مورد مناسب نویی مطابق با بودجه و هزینه خود بیابید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها